31. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozkaz protikorupční policie: prověřit Béma a Janouška

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Desítkami spisů se v těchto dnech probírají protikorupční policisté. Všechny přitom spojují dvě jména: Pavel Bém a Roman Janoušek. Prověřit staré materiály nařídil šéf protikorupční jednotky Tomáš Martinec.

Martinec věří, že v dokumentech najdou jeho podřízení dost důkazů, aby i bez použití odposlechů mohli oba muže pohnat před soud.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Přepisy nahrávek mezi Romanem Janouškem a Pavlem Bémem u soudu zaznít nemohou. Umíte i bez nich dokázat, že propojení kmotrovských struktur na magistrát bylo nezákonné?
Víme, že ty odposlechy nemůžeme použít. To ale neznamená, že je nevytěžíme. Popisují nějakou situaci, které byla. A na to my musíme reagovat.

Proč nelze odposlechy použít u soudu, si přečtěte zde:

Podle bývalé ústavní soudkyně Wagnerové při policejním vyšetřování i soudním řízení nelze použít jako důkaz nahrávky telefonních hovorů, které z nejasných důvodů pořídila Bezpečnostní informační služba. K takovému závěru dospěl Ústavní soud už v roce 2008 - čtěte zde.


LN Jak? Kde seženete důkazy o jednání, které odposlechy zmiňují?
Nařídil jsem monitoring všech spisů z minulých let, v nichž se vyskytlo jméno Roman Janoušek či Pavel Bém. A to v rámci trestního oznámení, ale i běžných podnětů. Zkrátka kompletní prověrka těchto osob, na tom nyní pracujeme.

LN Dokdy bude jasno, jestli to k něčemu povede?
To po mně teď nechtějte. Stejně tak se věcí zabývají i kriminalisté, kteří případ stejně vyhodnocují. Až budeme mít závěr, dáme vědět.

ČTĚTE TAKÉ:


LN A vás osobní názor: z toho, co zatím zaznělo v nahrávkách, je šance pohnat oba muže před soud?
Musím říct, že zatím mi z těch odposlechů moc takových šancí neplyne. Je proto otázka, jak budeme úspěšní my. Tedy jaké všechny informace shromáždíme, aby se případně daly zahájit úkony v trestním řízení.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

LN K tomu se zatím nechystáte?
Zatím rozhodně ne. Je to ve fázi šetření.

Adecco spol. s r.o.
ZÁSOBOVAČ LINKY- manipulant ve skladu

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč