Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protikorupční policie zajistila 640 milionů. Na účtě obviněného v kauze Savova

František Savov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Savov | foto: Lidovky.cz

PRAHA Protikorupční policie zajistila 640 milionů korun na bankovním účtu jednoho z obviněných v případu Octavian, který se týká krácení daní. Informoval o tom mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Jméno majitele účtu neuvedl, obviněný se podle něj snažil peníze převést do banky se sídlem mimo Evropskou unii.

V kauze Octavian figuruje i podnikatel František Savov. Jeho mediální zástupce Jan Hrubeš popřel, že by podnikatel měl s touto záležitostí cokoliv společného.

Ibehej napsal, že policisté z protikorupčního útvaru zjistili při vyšetřování případu Octavian „informace k velkému objemu finančních prostředků, kterým disponovala jedna z obviněných osob“.

„Finanční prostředky ve výši zhruba 640 milionů korun byly umístěny na zahraničním bankovním účtu. Tuto informaci naši kriminalisté obratem poskytli dozorujícímu státnímu zástupci. Díky rychlé a vstřícné spolupráci protikorupční policie, Městského státního zastupitelství v Praze, agentury Eurojust a státu, ve kterém byly finanční prostředky uloženy, došlo v rámci několika hodin k zajištění této částky jako takzvané náhradní hodnoty,“ popsal mluvčí.

Rychlá spolupráce nezbytná

Rychlá spolupráce byla podle něj nezbytná, protože v ten samý den obdržela finanční instituce pokyn k přesunu větší části uložených prostředků na účet vedený v bance mimo EU.

„František Savov nemá se zadržením prostředků vůbec nic společného. Trváme na tom, že pana Savova ani žádné z jeho firem se tato záležitost netýká,“ řekl ČTK Hrubeš.

V případu Octavian je obviněno celkem 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun. Část úkonů trestního řízení prováděli policisté v září 2013 v objektu, kde sídlila i část Savovova vydavatelství Mladá fronta. Tehdy uvedli, že se případ netýká činnosti vydavatelství a žurnalistické činnosti.

Savov už dříve uvedl, že se cítí nevinen. Policie se ho prý snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchodní aktivity. Stíhán je jako uprchlý, zdržuje se v Británii. Česko žádá o jeho vydání, které zatím nepravomocně povolil londýnský soud.

Ústavní soud loni odmítl jako zjevně neopodstatněnou podnikatelovu stížnost proti policejnímu zajištění 648 milionů korun na jeho bankovním účtu. Policie tehdy soudy požádala o zajištění prostředků na účtu až do výše způsobené škody, ve skutečnosti ovšem tehdy zajistila jen zlomek z této částky.

František Savov

 • František Savov je v Česku stíhán jako uprchlý kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle českých vyšetřovatelů s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty.
 • Savov všechna obvinění odmítá; proti zahájení stíhání podal stížnost, kterou však Ústavní soud loni v únoru zamítl. Loni v dubnu soud zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z jeho účtu (policie soudy požádala o zajištění prostředků na účtu až do výše způsobené škody, ve skutečnosti ovšem zajistila jen zlomek z této částky).
 • Protikorupční policie ve středu oznámila, že zajistila 640 milionů korun na bankovním účtu jednoho z obviněných v případu Octavian, který se týká krácení daní. Jméno majitele účtu neuvedla. Obviněný se podle policie snažil peníze převést do banky se sídlem mimo EU. V kauze Octavian figuruje i Savov.
 • Savov v současnosti žije a podniká v Londýně, odmítá však, že by se v Británii skrýval před českou justicí. „Nikdy jsem se před nikým neskrýval ani neskrývám. Jako občan Evropské unie v EU svobodně podnikám a svobodně se pohybuji,“ řekl před časem. Také uvedl, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.
 • Česká strana na podnikatele vydala evropský zatýkací rozkaz, podle obhajoby ale bezdůvodně a účelově.
 • Loni v červenci rozhodl londýnský soud, že Savov má být vydán do Česka. Savov se odvolal.
 • Loni v prosinci českokrumlovský soud udělil tříletý podmíněný trest vězení Michalu Benešovi, který podle obžaloby nabídl úplatek soudnímu znalci, čímž chtěl ovlivnit zkoumání počítačových souborů, které podle kriminalistů obsahují klíčové důkazy proti Savovovi. Soudní znalec Jaroslav Kothánek již dříve uvedl, že lze dešifrovat počítačová data, která by mohla svědčit proti Savovovi.
 • V Česku je Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, do jehož portfolia patří například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Skupina dále působí na internetu a na knižním trhu. Část titulů Mladé fronty včetně deníku E15 nedávno od Savova koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.
 • Savov si přísně střeží soukromí. Rovněž jeho majetkové poměry a podnikatelské aktivity jsou obestřeny řadou nejasností. V listopadu 2014 Českému rozhlasu řekl, že vlastní blíže neurčený investiční fond, dále vydavatelství Mladá fronta a v minulosti vlastnil budějovický pivovar Samson. Naopak odmítl spekulace, že skrytě řídí českou kampeličku Artesa a že ovládá železniční strojírny Legios (nyní Heavy Machinery Services).
 • Na jaře 2009 napsal deník Mladá fronta Dnes, že Savov byl jedním z podnikatelů, kteří stáli v pozadí neprůhledných firem, jež od Fondu dětí a mládeže skupovaly pod cenou majetek někdejšího Svazu socialistické mládeže (SSM). V již zmíněném rozhovoru pro Český rozhlas to Savov popřel.
 • Před časem figuroval jako svědek v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 milionů z České konsolidační agentury.
 • Vlastnil také kyperskou společnost Maraflex, která počátkem roku 2013 koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Následně ale firmu odprodal skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. Na místě dnes už zbouraného hotelu má vyrůst škola Open Gate.
 • Savov se narodil 1. března 1972. V Británii podniká od roku 2008, mimo jiné v oblasti realit a letecké dopravy. Podle svých slov z listopadu 2014 má pouze české občanství.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.