Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zasahovala v Energetickém regulačním úřadu. Chtěla jmenovací dekret Vesecké

Protikorupční policie má v ERÚ hledat jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu Renaty Vesecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikorupční policie má v ERÚ hledat jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu Renaty Vesecké. | foto: Lidové noviny

PRAHA Protikorupční policie zasahovala ve třech pobočkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jeho mluvčí Jiří Chvojka řekl, že hledala jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která údajně byla jmenována v rozporu s energetickým zákonem.

Podle ERÚ byl policejní zásah nepřiměřený, považuje ho za porušení své nezávislosti. Chvojka dodal, že zásah skončil zhruba ve 14:30, jmenovací dekret úřad policistům vydal. 

Vesecká je místopředsedkyní energetického úřadu od loňského listopadu a na starost má legislativně správní oblast. Krátce po jejím jmenování instituce uvedla, že Vesecká splňuje všechny podmínky, které má na místopředsedu ERÚ energetický zákon. V zákoně se mj. uvádí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou, v letech 2005 až 2010 byla nejvyšší státní zástupkyní. Podle ERÚ nicméně podmínku splňuje.

Sama Vesecká nebude podle Chvojky záležitost v tuto chvíli komentovat. „Vyjádří se orgánům činným v trestním řízení, aby je seznámila se svým názorem. Můžu zprostředkovat její osobní názor, že je to fraška,“ řekl odpoledne Chvojka.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ČTK řekl, že o věci zatím nemá dostatek informací. „Chápu zájem o legitimnost jmenování paní Vesecké, ale nevím, jestli je nutné tento úřední problém řešit zásahovou jednotkou,“ uvedl ministr.
Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej během zásahu sdělil, že policisté provádí úkony trestního řízení, bližší podrobnosti ale dnes policie říct nemůže. Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda řekl, že účelem prohlídky bylo opatřit podkladové materiály pro rozhodnutí, jestli v konkrétním podezření byly naplněny zákonné znaky trestného činu. „Obviněn nikdo nebyl, ani se to neplánuje v nejbližších dnech. Tady jde opravdu o to opatřit podklady, ty vyhodnotit a na základě toho teprve stanovit, zda vůbec došlo ke spáchání trestného činu či nikoliv,“ uvedl.

Zásah začal v 8:00

Chvojka upřesnil, že policisté přišli na úřad kolem 08:00 a měli s sebou příkaz k prohlídce. V ostravské, jihlavské a pražské pobočce energetického úřadu jich podle něj bylo kolem čtyřiceti a odnášeli si papírovou dokumentaci a počítače, včetně počítače předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové. Mluvčí úřadu doplnil, že o jmenovací dekret Vesecké už dříve požádali písemně, energetický úřad ale požádal o zdůvodnění, proč ho chtějí. „Odpovědí byl zásah 40 policistů,“ podotknul.

Úřad, který reguluje ceny elektřiny, plynu a tepla a stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje, se chce proti postupu policie bránit. Podle mluvčího si bude stěžovat nejvyššímu státnímu zástupci a kvůli údajnému zpochybňování nezávislosti úřadu na to upozorní i evropskou komisi. „Budeme si stěžovat na porušení zákona, klidně až k Ústavnímu soudu,“ uvedl Chvojka. Podle něj jde o největší možné porušení nezávislosti úřadu.
Důvodem hledání jmenovacího dekretu bylo podle Chvojky podezření, že Vesecká se stala místopředsedkyní ERÚ v rozporu s energetickým zákonem a že Vitásková jejím jmenováním způsobila škodu ve výši platu Vesecké. „Údajně jí byl plat vyplácen neoprávněně,“ uvedl Chvojka. Dodal, že úřad zásadně nesouhlasí s tím, že by Vesecká byla jmenována v rozporu se zákonem.

Podle dřívějšího vyjádření Vitáskové je Vesecká dlouholetou profesionálkou v oblasti práva. Od jejího jmenování místopředsedkyní úřadu si proto slibovala pomoc při řešení komplikovaných sporů, kterými se ERÚ zabývá hlavně v souvislosti s nedávným solárním boomem. Právě státní podpora solární energetiky byla často důvodem skandálů a žalob, kterým úřad v uplynulých letech čelil.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Lidé s rouškami v obchodě. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Lidé s rouškami v obchodě. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Lidé s rouškami v obchodě. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...