Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šest obviněných lidí a tři firmy. Policie dorazila i k železničním výzkumníkům

Česko

  8:58aktualizováno  12:27
PRAHA - Šest lidí a tři firmy obvinila policie kvůli manipulacím se zakázkami na železnici. Protikorupční policisté v uniformách i civilu od rána zasahují v několika železničních společnostech v čele se Správou železniční dopravní cesty. Podle informací serveru Lidovky.cz také ve Výzkumném Ústavu železničním, ale i u projektantské společnosti Sudop či na ministerstvu dopravy.

Protikorupční policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty. foto: Petr TopičMAFRA

Policie šestici lidí a firmy stíhá kvůli pletichám při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské ve stádiu pokusu.

Stát prodal trať za dvacetinu původní ceny. Jak se v Česku kupuje železnice?

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ uvedl dozorující státní zástupce Ondřej Trčka.

Podle informací serveru Lidovky.cz se policisté zajímají mimo jiné o rekonstrukci trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Trutnovem z roku 2013. V ní figuruje jako zadavatel SŽDC a společnost Sudop jako projektant.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ dodal státní zástupce Trčka. Doplnil, že právní kvalifikace není u všech obviněných stejná.

Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.
Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.

Na základě použité kvalifikace lze dovodit, že minimálně část obviněných vyvíjela podle policistů na základě dohody s jiným zájemcem o veřejnou zakázku činnost směřující k zadání zakázky za nepřiměřeně vysokou nebo jinak nevýhodnou cenu. Za poškození finančních zájmů EU se škodou velkého rozsahu hrozí až desetileté vězení. Pachatelům ostatních dvou činů hrozí sazba dva až osm let odnětí svobody.

Rok i zmíněná souvislost s EU značí, že se policejní zásah může týkat hektického dočerpávání evropských peněz v loňském roce. SŽDC se loni podařilo využít rekordních 54 miliard korun - ovšem řadu zakázek museli správci železnice zadat velmi rychle a ne vždy za ideálních podmínek, což mohlo přitáhnout pozornost policie.

Jak zjistil a ověřil server Lidovky.cz, policie dorazila i do Výzkumného Ústavu železničního (VUZ) na Praze 4. „Zatím nic nevíme, poslali nás všechny ven,“ uvedla dopoledne jedna ze zaměstnankyň organizace. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů si policisté odvedli šéfa firmy Antonína Blažka.

Zásah v sídle železničních výzkumníků potvrdily i České dráhy, pod něž VUZ spadá.

„V obecné rovině jsme byli jako mateřská společnost o zásahu na VUZ informováni. Vedení VUZ s vyšetřovateli spolupracuje,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí drah Radek Joklík. Server iDNES.cz napsal, že policie dorazila i na ministerstvo dopravy, odkud si odnesla počítač.

Protikorupční policisté zasahují v sídle Správy železniční dopravní cesty v pražské Dlážděné ulici od úterního rána. „Náš útvar provádí úkony trestního řízení, nicméně více informací poskytnout nemůže, protože v celé věci si vyhradilo podávání informací Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Zatím však nikdo oficiálně nepotvrdil, že zásahy v jednotlivých železničních firmám spolu souvisí.

Bývalý šéf SŽDC Jiří Kolář řekl, že podle jeho informací se policejní zátah týká pozdějších zakázek. Sám ve funkci skončil v květnu 2014 a následně se stal ředitelem Drážního úřadu.

„Policie mě nekontaktovala. Podle mých informací se akce se netýkala zakázek z doby mého vedení. Více jsem situaci nesondoval,“ uvedl pro Lidovky.cz.

SŽDC je státní organizace, která se stará mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Působí také jako investor do výstavby tratí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...