Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šest obviněných lidí a tři firmy. Policie dorazila i k železničním výzkumníkům

Protikorupční policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protikorupční policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní... | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Šest lidí a tři firmy obvinila policie kvůli manipulacím se zakázkami na železnici. Protikorupční policisté v uniformách i civilu od rána zasahují v několika železničních společnostech v čele se Správou železniční dopravní cesty. Podle informací serveru Lidovky.cz také ve Výzkumném Ústavu železničním, ale i u projektantské společnosti Sudop či na ministerstvu dopravy.

Policie šestici lidí a firmy stíhá kvůli pletichám při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské ve stádiu pokusu.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ uvedl dozorující státní zástupce Ondřej Trčka.

Podle informací serveru Lidovky.cz se policisté zajímají mimo jiné o rekonstrukci trati mezi Chlumcem nad Cidlinou a Trutnovem z roku 2013. V ní figuruje jako zadavatel SŽDC a společnost Sudop jako projektant.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ dodal státní zástupce Trčka. Doplnil, že právní kvalifikace není u všech obviněných stejná.

Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.
Policie v úterý dorazila do sídla Správy železniční dopravní cesty.

Na základě použité kvalifikace lze dovodit, že minimálně část obviněných vyvíjela podle policistů na základě dohody s jiným zájemcem o veřejnou zakázku činnost směřující k zadání zakázky za nepřiměřeně vysokou nebo jinak nevýhodnou cenu. Za poškození finančních zájmů EU se škodou velkého rozsahu hrozí až desetileté vězení. Pachatelům ostatních dvou činů hrozí sazba dva až osm let odnětí svobody.

Rok i zmíněná souvislost s EU značí, že se policejní zásah může týkat hektického dočerpávání evropských peněz v loňském roce. SŽDC se loni podařilo využít rekordních 54 miliard korun - ovšem řadu zakázek museli správci železnice zadat velmi rychle a ne vždy za ideálních podmínek, což mohlo přitáhnout pozornost policie.

Jak zjistil a ověřil server Lidovky.cz, policie dorazila i do Výzkumného Ústavu železničního (VUZ) na Praze 4. „Zatím nic nevíme, poslali nás všechny ven,“ uvedla dopoledne jedna ze zaměstnankyň organizace. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů si policisté odvedli šéfa firmy Antonína Blažka.

Zásah v sídle železničních výzkumníků potvrdily i České dráhy, pod něž VUZ spadá.

„V obecné rovině jsme byli jako mateřská společnost o zásahu na VUZ informováni. Vedení VUZ s vyšetřovateli spolupracuje,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí drah Radek Joklík. Server iDNES.cz napsal, že policie dorazila i na ministerstvo dopravy, odkud si odnesla počítač.

Protikorupční policisté zasahují v sídle Správy železniční dopravní cesty v pražské Dlážděné ulici od úterního rána. „Náš útvar provádí úkony trestního řízení, nicméně více informací poskytnout nemůže, protože v celé věci si vyhradilo podávání informací Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Zatím však nikdo oficiálně nepotvrdil, že zásahy v jednotlivých železničních firmám spolu souvisí.

Bývalý šéf SŽDC Jiří Kolář řekl, že podle jeho informací se policejní zátah týká pozdějších zakázek. Sám ve funkci skončil v květnu 2014 a následně se stal ředitelem Drážního úřadu.

„Policie mě nekontaktovala. Podle mých informací se akce se netýkala zakázek z doby mého vedení. Více jsem situaci nesondoval,“ uvedl pro Lidovky.cz.

SŽDC je státní organizace, která se stará mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Působí také jako investor do výstavby tratí.

,

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.