Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protikorupční razie byla účelová předvolební taktika, myslí si olomoučtí radní

Policista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista | foto: MAFRA - Tomáš Frait

OLOMOUC Zásah protikorupční policie na několika městských úřadech a hejtmanstvích mohl být podle olomouckých radních veden snahou ovlivnit nadcházející komunální volby.

Policie v úterý kvůli evropským dotací a zakázkám na informační systémy zasahovala na několika místech v zemi. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Policisté byli i v sídle olomoucké firmy Tesco SW. Policie politický motiv zásahu na úřadech odmítla.

"Nelíbí se mi, že se určité skupiny a složky této země snaží zvrátit rozhodování voličů v jakýchkoliv volbách prostřednictvím takto obrovských razií, na které byl prostor kdykoliv jindy," řekl dnes novinářům primátor Olomouce Martin Major (ODS). Primátorův náměstek Ivo Vlach (TOP 09) má na úterní policejní akci podobný názor. "Načasování mě připomíná spíš snahu ovlivnit výsledek voleb," míní Vlach, podle nějž je tato snaha očividná.

K TÉMATU:

Policie tvrdí, že postupovala standardním způsobem. "Prováděli jsme realizaci, která byla dozorována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Postupujeme striktně apoliticky," reagoval dnes na komentáře radních mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Podle náměstka Ladislava Šnevajse (KDU-ČSL) se policisté, kteří v úterý na radnici obsadili oddělení informačních technologií, chovali korektně. "Z jednání, které jsem z nich vycítil, si sami uvědomovali, že jsou loutkami v něčích rukou," řekl Šnevajs.

Na radnicích a úřadech se policisté v úterý zajímali hlavně o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim dnes nedostala. V Olomouci si policie vyžádala dokumentaci k projektům dotovaným z integrovaného operačního programu. Policisté se podle Majora zajímali o projekty spojené s výzvou 09, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra.

Šlo o dotace na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Dotace byla určena pro statutární města, rozdělila se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.

Ve Zlíně podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka prověřovali policisté zakázky na výpočetní technologie od roku 2009. Kriminalisté se podle něj zajímali o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytnul. Na olomouckém hejtmanství si policisté vyžádali dokumentaci a výpočetní techniku v souvislosti s projekty integrovaného operačního programu.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...