Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Protikorupčním fondem oceněný aktivista čelil i policejní šťáře, soud mu teď přiklepl odškodnění

Česko

  6:00
PRAHA - Pestrý týden prožívá dvaadvacetiletý student práv Lukáš Blažej. V úterý ocenil jeho občanské aktivity Nadační fond proti korupci, hned následující den triumfoval v soudní síni. Soud vyhověl jeho žalobě o odškodnění za policejní zásah, jenž měl mířit na někoho jiného. Blažejův zájem o věci veřejné ho přirozeně nasměroval i do komunální politiky, aktuálně je nejmladším městským zastupitelem v Ústí nad Labem.

Student a aktivista Lukáš Blažej dostal cenu od NFPK. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Přijde mi přirozené, že zodpovědnost za můj životní prostor nekončí na prahu mého bytu. Když na ulici vidím odpadek, zvednu ho a vyhodím. Když v zastupitelstvu vidím korupci, snažím se s tím také něco dělat. Kdyby se tak chovali všichni, žilo by se nám mnohem lépe,“ přibližuje serveru Lidovky.cz svou filozofii Lukáš Blažej, který je aktuálně studentem čtvrtého ročníku Právnické fakulty univerzity Karlovy.

Právě tento pohled na svět ho přivedl ještě před jeho dvacátými narozeninami k tomu, že se začal důsledně zajímat o dění na ústeckém magistrátu. Jeho aktivity si letos všiml Nadační fond proti korupci, který založil byznysmen, matematik a filantrop Karel Janeček. Blažej se stal jedním ze tří laureátů takzvané Ceny za odvahu, pro mladého muže to vedle uznání znamenalo i příspěvek ve výši 30 tisíc korun.

Policie omylem zasahovala na koleji u studenta práv. Omluvit se odmítla

„Již od dětství projevoval zájem o dění kolem sebe. V posledních čtyřech letech nevynechal jediné zasedání zastupitelstva v Ústí nad Labem, kde žije. V roce 2015 se stal trnem v oku některým politikům a úředníkům,“ uvedl fond v Blažejově profilu na svém webu. Student je po prostějovském aktivistovi Jakubu Čechovi druhým nejmladším držitelem ceny. „Snažíme se hledat mladé,“ sdělil k tomu serveru Lidovky.cz šéf fondu Karel Škácha.

„Ocenění je pro mě velkou ctí a také motivací k pokračování v dosavadní práci. Cenu za odvahu jsem získal i díky odvaze mnoha dalších lidí, proto jsem se při přebírání ceny zavázal, že finanční odměnu rozdělím mezi ty, kdo mi i přes riziko pro sebe poskytli ve veřejném zájmu informace o korupčním či jinak nevhodném jednání ve veřejné správě, a dále také těm, kteří mi při řešení ústeckých kauz pomáhali,“ glosoval pro Lidovky.cz poctu Blažej. 

‚Motivací mohlo být ocenění loajality‘

Z aktivisty zastupitelem

Blažejova občanská aktivita vyústila v politické angažmá, už nějakou dobu je řadovým členem Pirátů. Od roku 2014 spolupracuje s hnutím PRO! Ústí, v jehož barvách se letos pustil do aktivní komunální politiky. Necelých 17 procent hlasů v obecních volbách poslalo hnutí do zastupitelstva, kam zasedl i Blažej. „Je velmi inteligentní, pracovitý a má velký přehled, a to nejen v oblasti práva. Navíc díky svým zkušenostem v boji za lepší veřejnou správu má cit pro odhalování problémových míst předkládaných bodů. Jsme velmi rádi, že ho máme,“ sdělila serveru Lidovky.cz lídryně hnutí Karolina Žákovská.
Blažejovi věští úspěšnou budoucnost. „Jeho zapálenost pro věc je obdivuhodná, vím, že mu můžu zavolat o půlnoci a pravděpodobně bude sedět u počítače a zpracovávat některou se svých ‚kauz‘,“ dodává Žákovská, která na Blažejovi oceňuje „cit pro spravedlnost, skromnost a víru, že jeho boj má smysl.“

Jeho zmíněný zápas s ústeckým magistrátem započal kvůli podezření, zda úřad nerozdával odměny šéfům odborů podle politického klíče. V červnu 2015 padla na magistrátu koalice ANO a hnutí PRO! Ústí, vystřídala ji nepřehledná směs z hnutí UFO a odpadlíků z ANO s podporou dříve vládnoucí ČSSD. Právě za tento měsíc vedení magistrátu přiznalo různě vysoké odměny od 30 do 45 tisíc, na dvě pozice se nedostalo vůbec.

„Motivací pro udělení odměn mohlo být ocenění loajality vedoucích odborů ke staronovému vedení města,“ přiblížil svá podezření Blažej. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím se z magistrátu dočkal jen anonymizovaného přehledu částek, proto se odvolal ke krajskému úřadu. Nadřízená instance se za něj postavila, ale magistrát se odmítl podřídit. Do dneška tak už sedmnáctkrát rozhodl, že mu částky se jmény neodtajní.

Už na podzim 2016 proto podal Blažej žalobu, na verdikt dodnes čeká. Prodlevu dává za vinu nepřehledné situaci v české justici. Problém je, že v tomto případě magistrát opakovaně ignoruje názor nadřízeného orgánu. „Soudy se prostřednictvím rozsudků dohadují, jak by se proti takovéto vzpouře správních orgánů mělo bránit: žalobou proti nezákonnému zásahu, nebo proti rozhodnutí?,“ vysvětluje Blažej.

Trestní oznámení od magistrátu

Nicméně ústecký krajský soud se blíží k tomu, aby o žalobě rozhodl. „Rozhodnutí ve věci by mohlo být vydáno v první půli příštího roku,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Veronika Suchoňová. Mezitím se Blažej od magistrátu dozvěděl, že jeho snahu prý vede zášť. „Spíše než o roli hlídacího psa jde v tomto případě o osobní averzi žadatele vůči jednotlivým vedoucím odborů,“ odepsal mu úřad v jedné ze zamítavých odpovědí.

Ve své kontrolní roli vůči magistrátu je natolik důsledný, že se úřad brání kontroverzním způsobem: trestním oznámením. Jedno si student vysloužil třeba za smlouvu s developerem, v níž se obě strany dohodly na všeobecně přijatelných podmínkách stavebního projektu. Další podání mířilo od právníka magistrátu Miloše Studenovského za to, že Blažej telefonicky informoval jednu realitní kancelář o tom, jak se zastupitelé postavili k jejímu dluhu vůči městu.

Student a aktivista Lukáš Blažej je také městským zastupitelem v Ústí nad Labem.
Student a aktivista Lukáš Blažej.

Policie všechna oznámení odložila. U jednoho si neodpustila poznámku, zda to magistrát nepřehání. „Podání neobsahuje zcela žádné skutečnosti svědčící o spáchání trestného činu a je k zamyšlení, proč bylo vlastně podáno. (...) Trestní řízení v žádném případě neslouží k řešení osobních či názorových sporů a pro takové účely nemůže být zneužíváno,“ citoval ze závěrů policie server hlidacipes.org, jenž na trestní oznámení proti Blažejovi upozornil. 

„Musel jsem si na to zvyknout a přizpůsobit tomu svůj kalendář. Když chodím po výsleších, nemůžu se zároveň věnovat například neprůhledným výběrovým řízením. Jen mě mrzí, že magistrát do toho zatahuje i lidi, kteří nemají s politikou nic společného, a jen kvůli této zdržovací taktice musí chodit na policii vysvětlovat, že jsem je opravdu nevydíral nebo nepodváděl,“ přibližuje student serveru Lidovky.cz, jak se potýká s magistrátem.

‚Došlo ke vzniku újmy‘

Má za sebou přitom mnohem intenzivnější zkušenost s policií, než na služebně vysvětlovat účelovostí zavánějící magistrátní podání. Policie ho nepříjemně překvapila jedno brzké červnové ráno roku 2016 na koleji Hvězda. Po důrazné žádosti pustil osmičku policistů do svého pokoje, příslušníci ho prohledali, prověřili osobní věci a zabavili počítač. Jenže kriminalisté prověřující kauzu nelegálního šíření hudby si spletli pokoj, od univerzity dostali špatné údaje.

Detektiv ukázal na Tuhého a teď brousí parkety. Pomůže mu fond Karla Janečka

Na zabavené věci musel čekat Blažej osm týdnů, omluvu od policie si nikdy nevyslechl. Jeho první žádost o finanční kompenzaci za policejní zásah ministerstvo spravedlnosti odmítlo, Blažej tak resort poslal žalobou k soudu. A v prvním kole u Obvodního soudu pro Prahu 6 ve středu uspěl. „Došlo ke vzniku majetkové a nemajetkové újmy, obojí jsem přiznala,“ sdělila serveru Lidovky.cz soudkyně Kateřina Melková, která mu přiklepla 90 tisíc korun.

„Ministerstvo dosud neobdrželo rozsudek. Než se seznámíme s argumentací soudu, je předčasné cokoliv komentovat,“ reagoval pro Lidovky.cz mluvčí resortu Martin Bačkovský. Verdikt není pravomocný, Blažej takový konec čeká nejdříve příští rok. „Co mě ale na tomto případu štve nejvíce je, že se policii povedlo ho zamést pod koberec. Zasahující policisté nebyli nikdy vyslechnuti, spis nikdo nepřezkoumával a s odstupem času je již vše promlčeno,“ dodal. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!