9. srpna 2017 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protikuřácký zákon noční klid v Praze neruší. Přestupků výrazně nepřibylo

Zákaz kouření (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz kouření (ilustrační). | foto: Reuters

PRAHA Počet případů rušení nočního klidu a porušení zákazu kouření se meziročně v Praze výrazněji nezvedl. Vyplývá to z čísel městské policie, srovnávající červen letošního a loňského roku, která má k dispozici. Zatímco celkový počet řešených přestupků pro rušení nočního klidu v metropoli mírně vzrostl, u porušení zákazu kouření naopak strážníci zaznamenali mírný pokles.

„Kouření bylo na mnoha místech zakázáno i před tím, takže počet přestupků v souvislosti s kouřením na místech, kde to je zakázáno, je letos zhruba stejný,“ řekl ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.

Čísla ukazují, že počet řešených přestupků dokonce mírně klesl. V červnu loňského roku evidovala městská policie 1263 porušení zákazu v celé Praze a 217 v Praze 1. Letos v červnu to bylo 1204 v celém městě a 142 v centru.

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a v dalších veřejných místech platí v Česku od 31. května. Podle Šustera se nedá říct, že by se v souvislosti se zákonem nedělo nic. Strážníci museli častěji řešit například hluk v ulicích či znečišťování veřejného prostranství. Přestupky v řadě případů řešili domluvou.

Platnost zákona se příliš neprojevila ani na číslech ohledně rušení nočního klidu. Loni v červnu strážníci museli zasahovat u 2159 případů v celé metropoli a 65 v Praze 1. Letos počet v Praze stoupl na 2475 případů a v historickém centru klesl na 50. Klesl i počet přijatých oznámení lidí ohledně rušení nočního klidu na linku 156, a to z 1489 na 1287.

Možná odrazují i vysoké pokuty

Porušení protikuřáckého zákona na linku v červnu nahlásilo 376 volajících. „Pro úplnost dále uvádíme, že strážníci pražské městské policie v červnu 2017 provedli na území Prahy 5130 kontrol restauračních a obdobných zařízení,“ doplnil mluvčí strážníků Jan Čihák.

Pražské kuřácké restaurace si na konci června stěžovaly, že jim kvůli zákonu ubyli hosté. Zatímco během obědů jsou tržby podle restauratérů stejné jako dřív, večer je jich od zavedení zákazu méně. Kolem hospod, restaurací a barů přibylo odhozených nedopalků. Provozovatelé skutečný dopad zákazu kouření na návštěvnost podniků poznají zřejmě až s příchodem zimy, kdy kuřáci nebudou moci na předzahrádky.

Za kouření v místech, kde je zakázáno, hrozí postih až 10 000 korun. Až 50 000 korun činí pokuta za nevyzvání kuřáka, aby cigaretu típnul nebo odešel. Provozovatelům restaurací a dalších veřejných prostor, kterých se týká protikuřácký zákon, se začnou z rozhodnutí ministerstva pokuty za jeho porušení udělovat na konci srpna.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (21-25 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 24 000 Kč