Antikuřácký zákon, který začal platit od počátku letošního roku, se míjí účinkem. Města a obce si od něj mimo jiné slibovaly, že zákaz kouření na zastávkách postačí k tomu, aby se čekárny veřejné dopravy vyčistily od odhozených cigaretových nedopalků. Jenže mnozí kuřáci kouří dál. Jen se přesunuli z čekáren na trávníky a chodníky v okolí. Radnicím se tak úklid prodraží a města rozhodně čistší nejsou.
„Je to skutečně problém. Najaté firmy teď musí uklízet mnohem větší plochu, takže jim to zabere víc času,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí Prahy 10 Martin Pecánek. To potvrzují i úklidové firmy: „Zlikvidovat ta vajglová pole nám dá daleko víc práce. Kuřáci se kvůli pokutě na zastávkách kouřit bojí, ale o dva metry dál jim to nevadí. Vajglů je plno všude,“ řekl Karel Dočkal z úklidové firmy Rossy Service.
Podle zkušeností jiných měst ale nejde jen o čistotu. „Máme s tím velký problém, od zákazu se nám veškeré nedopalky a další nepořádek stěhuje do přilehlé zeleně. Kuřáci také často zapichují nedopalky do dekoračních květináčů okolo zastávek,“ říká Michal Buzek z Technických služeb města Liberce, které se starají o úklid města a zeleně. Podle jeho slov v tomto ohledu nařízení více ubližuje okolí a uklízečům přidělává práci.
„Dříve byly nedopalky na zastávce, nebo je lidé házeli do koše, nyní jsou rozesety po mnohem větší ploše,“ říká Buzek. Jelikož jde o silný trend, počítá město Liberec s tím, že bude problém nějak řešit, konkrétní opatření ale zatím nejsou. Podobně se vyjadřuje k problému i jedna z pracovnic odboru životního prostředí českobudějovické radnice.
Naopak bez problémů sledují vývoj po vstupu zákona v platnost v Ústí nad Labem. „Podle našich technických služeb je úklid stále stejný. Oharků nepřibývá a uklízeči nemají ani více práce,“ říká mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek. Jenže kuřáci se brání tím, že například na pražských ulicích většinou neexistují koše, kam lze nedopalek bezpečně odhodit.
„U nás na Proseku je to kolem autobusových zastávek hrozné, a to říkám přesto, že jsem kuřák. Jenže kam ten vajgl mám hodit, když odpadkový koš může po vhození nedopalku hořet? Dokonce i psi mají tu vymoženost, že na jejich exkrementy máme koše,“ sdělil Petr Mazač z Prahy.
Naproti tomu v některých brněnských čtvrtích posunuli část odpadkových košů směrem k zastávkám. Podle mluvčího brněnské policie Zdeňka Nováka si většina lidí nedovolí odhodit nedopalky ani na zastávce, ani v jejím okolí. „To totiž pokutujeme stejně přísně jako kouření v místě, kde je to zakázané,“ sdělil Novák. V části Brna se po vyhlášení zákona situace dokonce zlepšila.
Podle pražského radního Miloše Gregara, který má na starosti životní prostředí, jsou odhozené nedopalky jen malou částí velkého problému. „Řešení je v dlouhodobé výchově k nekuřáctví. Problém je, že neprobíhá žádná osvětová kampaň proti kouření. V tomhle směru jsme ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi tak dvacet let pozadu,“ prohlásil Gregar.