Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protiromský pochod Ústím skončil. Policisté našli ukryté dlažební kostky

Česko

  12:45aktualizováno  15:06
ÚSTÍ NAD LABEM - V Ústí proběhl bez větších komplikací protestní pochod proti "nepřizpůsobivým občanům". Do ulic vyrazilo asi 500 lidí, na které dohlížely stovky policistů. Pochod svolali místní občané, které přijeli podpořit i někteří příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Do Ústí dorazili i radikálové (ilustrační foto). foto: ČTK

Shromáždění začalo projevy organizátorů na Mírovém náměstí, řečnili i zástupci DSSS a organizátor dřívějších protestů ve Varnsdorfu Lukáš Kohout, který v minulosti proslul jako falešný asistent poslance Jana Kavana. Pak se demonstrující vydali na pochod městem.

"V prvních řadách průvodu jsou příznivci dělnické strany, ale dále v davu jsou především obyvatelé Ústí. Dav pochoduje městem směrem k Lidickému náměstí, kde by měl pochod skončit," popsal kolem 14:30 aktuální situaci na místě reportér LN.

Dav provolával hesla "Češi pojďte s námi!", "Čechy Čechům!" nebo "Cikáni do práce!". Nápisy na transparentech, které s sebou nesli, pak připomínali útoky Romů v Novém Boru a Rumburku, které nepokoje využívané pravicovými extremisty odstartovaly.

"Nacionalismus je kýč"

Jediný incident se na trase odehrál u dnes zamčené restaurace, kde se scházejí místní anarchisté. Ti tam vyvěsili plachtu s nápisem "Nacionalismus je kýč", kterou procházející strhli. Asi desítku anarchistů pak musela od protestujícího davu oddělit asi padesátka policistů z pořádkové jednotky, několik minut na sebe obě skupiny pokřikovaly. Pak se ale dav bez dalších střetů vydal dál po plánované trase pochodu.

V Ústí nad Labem proběhl protestní pochod proti 'nepřizpůsobivým občanům', kterého se zúčastnili i příznivci DSSS.

Obyvatelé Ústí nad Labem si stěžují především na hlučnost, neohleduplnost a nepořádnost romské menšiny ve městě. Zároveň se cítí ukřivděně, neboť zatímco pracují, aby mohli zaplatit nájem, "nepřizpůsobiví občané" jsou nezaměstnaní a srovnatelné ubytování jim dotuje stát. Narozdíl od obyvatel Varnsdorfu či Rumburku si ale zatím nestěžují na násilí.

Dlažební kostky měli připravené

Na pořádek v ulicích města dohlíželo kolem 400 policistů a stovka městských strážníků. V pohotovosti byli i policisté na koních a se psy. Nad městem hlídkoval vrtulník.

Policie již v noci na dnešek objevila na trase pochodu v jednom ze sklepů připravené dlažební kostky a dřevěné násady, připravené hromady zámkové dlažby rozebrali policisté také v ulici Velká hradební, kudy průvod procházel. Dopoledne policie zadržela muže s mačetou.

ČTĚTE TAKÉ:

Pochod začal v 13:00 na Mírovém náměstí a zamířil přes Velkou Hradební až k hotelu Vladimír, odkud se lidé vrátili po Masarykově ulici zpět do centra na Lidické náměstí. Zde byla akce před 15. hodinou ukončená.

Protiromské protesty se do krajského města rozšířily ze Šluknovska. Ve 13:30 měl začít podobně zaměřený mítink i ve Varndorfu, kde lidé protestují již devět víkendů po sobě. Podle policejního mluvčího Daniela Vítka byla situace ve městě úplně klidná. Na náměstí se sešlo 70 až 90 lidí, kteří se na žádný pochod nevydali..

Autoři: , ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat