Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Temelíně se konalo protiteroristické cvičení. Vycházelo z útoku v Berlíně

Na cvičení se přesunulo k Temelínu 80 vojáků z aktivní zálohy, vybudovali dvě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na cvičení se přesunulo k Temelínu 80 vojáků z aktivní zálohy, vybudovali dvě... | foto: ČTK

TEMELÍN Odvrácením simulovaného útoku letadla a kamionu na jadernou elektrárnu Temelín v úterý vyvrcholilo cvičení Safeguard Temelín 2017. Armáda a policie při něm nacvičovala obranu elektrárny před pozemním i vzdušným teroristickým útokem. Čtyři dny zde cvičilo 200 vojáků, policistů a specialistů ČEZ.

V úterý to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Podle vojáků se stal námětem cvičení prosincový útok nákladním autem v Berlíně. Akce skončí ve středu.

„S cvičením jsme se trefili do toho, co je dnes ve světě aktuální,“ řekl ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Vojáci s policisty v úterý cvičili zásah proti nákladnímu autu, jež se snažilo prorazit zátarasy. Střílelo se, cvičně zasahoval i pyrotechnik. Na cvičení se z Boletic na Českokrumlovsku přesunulo k Temelínu 80 vojáků z aktivní zálohy, vybudovali dvě kontrolní stanoviště.

Na cvičení se přesunulo k Temelínu 80 vojáků z aktivní zálohy, vybudovali dvě...
Armáda a policie nacvičovala obranu elektrárny před pozemním i vzdušným...

„Námět se zrodil v lednu pod vlivem útoku náklaďákem v Berlíně. Dostali jsme požadavek, abychom na tuhle hrozbu reagovali. Vymyslel jsem si tři simulované teroristické útoky a od útoku v Berlíně se mezitím odehrál útok v Londýně motorovým vozidlem, útok v Petrohradu na metro a ve Stockholmu. Ani jsme nebyli tolik dopředu před teroristy, z toho až zamrazí,“ řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Alois Urban.

Zásah proti malému dopravnímu letadlu L-410 směřujícímu na elektrárnu vyzkoušeli vojáci 25. protiletadlového pluku ze Strakonic. Přivezli si zařízení pro odpalování raket i radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů. Naváděcí radiolokátor s tříčlennou obsluhou zjistí cíle na vzdálenost 65 kilometrů, dostřel raket je do 23 kilometrů z místa zásahu, létají ve výšce od 25 metrů do 14 kilometrů. Rychlost střely je 700 metrů za vteřinu, váha 630 kilogramů.

„V případě, kdy to národní zájem vyžaduje, jsme do 48 hodin nasazeni v místě a tady je to otázka několika minut, kdy jsme připraveni zasáhnout,“ řekl Lukáš Málek z protiletadlového pluku. Z něj přijelo 40 vojáků, které posílilo 13 členů aktivních záloh. Takzvanou stálou hotovost drží pro Temelín stíhači z východočeské Čáslavi. „Po startu letounů jsou tu řádově v minutách a jsou schopni zasáhnout i na dálku,“ řekl Sviták.

Temelín má za sebou tři cvičení tohoto druhu, opakuje je jednou za dva roky. „V nejvážnějším případě bychom uzavřeli elektrárnu a v areálu by zůstalo pouze několik desítek lidí zajišťujících provoz,“ řekl ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ Roman Havlín.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Lokální ohnisko koronaviru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Lokální ohnisko koronaviru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Lokální ohnisko koronaviru (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!