Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Muže, který na demonstraci v Praze oblékl ruské válečné symboly, čeká soud

Účastníci demonstrace, kterou do centra Prahy na Václavské náměstí svolala neparlamentní strana PRO (11. března 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Muž, který měl na protivládní demonstraci z 11. března batoh s písmenem Z a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, půjde před soud. Pro Českou televizi to v pondělí uvedl obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. Policisté řeší v souvislosti s demonstrací i další případy.
  18:16

„Ve věci byl minulý týden podán návrh na potrestání,“ uvedl státní zástupce Lelek pro Českou televizi. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1.

Státní zastupitelství se prozatím ke kauze odmítlo vyjádřit. „Žádnou informaci nemám. Dnes jsem posílal dotaz panu magistrovi Lelkovi, ovšem ještě nemám žádnou odpověď,“ uvedl na dotaz redakce iDNES.cz mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Dle fotografií pořízených na demonstraci 11. března 2023 měl muž na batohu písmeno Z, které je symbolem ruské armády. Na rukávu měl rovněž logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Policie demonstranta zadržela pro podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.

Policie v souvislosti s demonstrací zahájila již sedm trestních řízení. „V jednom případě projev sympatií k hnutím směřujícím k potlačování práv a svobod člověka, ve druhém případě pro trestný čin podněcování k trestnému činu,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce policejní prezident Martin Vondrášek.

Tři trestní stíhání z důvodu poškozování cizí věci, výtržnictví a násilí souvisí s napadením auta kvůli ukrajinské značce. Policisté zajistili muže, který měl podle videa na sociálních sítích vběhnout na magistrálu a udeřit do auta, ze kterého vystoupil řidič. Odehrála se krátká potyčka, po které řidič odjel. Při odjezdu útočník ještě naposled udeřil do vozidla. Ve dvou případech zahájili kriminalisté řízení pro podezření z trestného činu útoku na úřední osobu, uvedl Vondrášek.

Kriminalisté se rovněž zabývají pokusem o násilné vniknutí do Národního muzea, při kterém zajistili osmnáct lidí. Každý z nich je podezřelý z přestupku z důvodu neuposlechnutí výzvy. Podle policie měl jeden muž ostatní demonstranty vybízet k vniknutí do budovy za účelem sejmutí ukrajinské vlajky.

„Po celou dobu byl přístup policistů pasivní a defenzivní, přičemž o jakémkoliv rozdmýchávání situace nemůže být řeč,“ uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

„Policisté se naopak v řadě případů museli potýkat s nevybíravým jednáním, ať už se slovními či v několika případech i fyzickými ataky a k použití donucovacích prostředků přistoupili až v době, kdy někteří účastníci stupňovali svoji agresivitu a nereagovali na opakované výzvy,“ dodala.

Protivládní demonstraci pod názvem Česko proti bídě svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Účastníci demonstrace zaplnili celé Václavské náměstí až po Opletalovu ulici. Předseda strany PRO Jindřich Rajchl podle ČT uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.