4. června 2019 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protivládní demonstrace v Praze si všimly i světové agentury. Mluví i o ‚největší za poslední desítky let’

V davu se to již tradičně hemží vlajkami Česka a Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V davu se to již tradičně hemží vlajkami Česka a Evropské unie. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Demonstraci za demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové v úterý zaznamenaly i velké světové agentury, které protest označují za jeden z největších od sametové revoluce v roce 1989. Podle agentury Reuters je demonstrace v Praze další z řady protestů v postkomunistických zemích střední Evropy, kde se lidé obávají o osud demokracie.

Demonstrace se podle agentur Reuters, DPA či APA zúčastnily desítky tisíc lidí, agentura AFP píše o zhruba stovce tisíc účastníků. Sami organizátoři akce odhadli počet lidí na Václavském náměstí na 120 000.

Vysoká účast činí podle agentury Reuters z úterního protestu na Václavském náměstí „jednu z největších demonstrací od sametové revoluce, která ukončila komunistickou vládu v roce 1989“. Agentura AFP označuje manifestaci dokonce za „největší za poslední desítky let“. Německý list Süddeutsche Zeitung článek o demonstraci nadepsal titulkem „Václavské náměstí, o 30 let později“, kterým rovněž odkázal na události z listopadu 1989. AFP připomněla, že demonstranti se sešli na místě, které je pro české dějiny vysoce symbolické.

Chlapec mává českou vlajkou na Václavském náměstí.
Chlapec s českou vlajkou stojí uprostřed Václavského náměstí.

Zahraniční média čtenáře informují o nedávno zveřejněném návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů českého premiéra i o obavách demonstrantů o nezávislost české justice, které vyvolalo jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Připomínají také, že Babiš, kterého například agentury AP označila za „populistického miliardáře“, veškerá obvinění vehementně odmítá a v úterý označil návrh auditní zprávy EK za útok na Českou republiku.

ČTK