Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Prouzu vystřídá ‚paní Brexit‘. Ohlídá práva českých zaměstnanců v Anglii

Česko

  9:00
PRAHA - Tomáše Prouzu čekají poslední dva dny v úřadu státního tajemníka pro EU. Český tým pro odchod Británie z EU bude řídit ekonomka Soňa Machová. Ohlídá práva českých zaměstnanců v Anglii. Prouza se Strakovou akademií, kam ho před třemi roky z Washingtonu povolal premiér Bohuslav Sobotka, rozloučil již na středečním jednání vlády. Závěr týdne pak stráví v Bruselu.

Soňa Machová následuje ve funkci Tomáše Prouzu. foto: Twitter

Poslední akcí, kterou má zapsanou v diáři, je dvoudenní jednání s týmem Michela Barniera, hlavního vyjednavače EU pro brexit.

Kromě Prouzovy rozlučky půjde také o dobrou příležitost, jak představit český tým, který bude pomáhat dojednat hladký odchod Velké Británie z EU. Po Prouzovi, který byl až dosud formálně „panem Brexitem“, ho bude koordinovat Soňa Machová. Ta ve Strakově akademii vede oddělení evropského práva a institucionální podpory. Vytvořeno bylo teprve nedávno, právě kvůli rozhodnutí Britů odejít z Unie, které se dotýká všech resortů.

Paní Brexit

  • Soňa Machová vystudovala mezinárodní obchod a evropská studia na VŠE.
  • V letech 2005–2008 vedla na ministerstvu financí oddělení rozvoje a evropské integrace v sekci finančních trhů.
  • Pracovala také na stálém zastoupení ČR v Bruselu a v ČSOB.
  • Na Úřadu vlády působí od srpna 2014.

„Paní Brexit“ má za sebou bohatou kariéru – jako expertka na EU pracovala v pražském zastoupení Evropské komise, v Senátu, na ministerstvu financí i v diplomatických službách v Bruselu.

S Prouzou se Machová zná ještě z dob, kdy oba působili pod tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Prouza byl Sobotkovým náměstkem v letech 2004–2007, Machová téměř ve stejné době vedla oddělení rozvoje a evropské integrace v sekci finančních trhů.

Obdobný tým pro brexit, který bude Machová na Úřadu vlády koordinovat, funguje ve všech ostatních zemích EU. Ani český postoj k vyjednání odchodu Británie z Unie se nijak neliší třeba od toho slovenského nebo rakouského. „Paní Brexit“ může přesto ledacos překvapit.

„Odlišnosti se možná objeví v detailech technického řešení av tom, jak velkou míru jistoty budeme od Britů potřebovat, než se začneme bavit o vztazích do budoucna. Bude nám stačit slib britské premiérky, že skutečně dodrží obsah dohody o rozchodu? Nebo budeme čekat na schválení britským parlamentem, abychom si byli skutečně jisti?“ vypočítává Prouza.

Machová bude muset také ohlídat, aby až do okamžiku vystoupení Londýna z Unie pro Čechy žijící a pracující v Británii platila stejná pravidla jako dnes. „Je nepřijatelné, aby se status našich občanů změnil k horšímu v období mezi podáním žádosti o vystoupení z EU a uzavřením dohody,“ konstatuje Prouza.

Tomáš Prouza rezignoval na místo státního tajemníka

Úřad vlády má brexit ve své gesci, není ale jediný, kdo v Česku připravuje britské loučení s Unií. Loni v červnu vláda zřídila třicetičlennou pracovní skupinu pro brexit a reformu EU, kde zasedají úředníci z ministerstev společně se zástupci průmyslu a odboráři. Tým se naposledy sešel předevčírem. Předsednické křeslo si vyzkoušela Machová i Jan Král, který místo Prouzy do konce řádného výběrového řízení povede post státního tajemníka.

„Notičky“ pro premiéra

A jaké úkoly Machovou čekají v nejbližších týdnech? „Notičky“ pro premiéra, který za Česko jedná na summitech, by měly být hotové do 10. dubna. Na konci příštího měsíce by se pak lídři EU měli na schůzce v Bruselu dohodnout na harmonogramu agendy.

„Diskuse o tom, s jakým tématem a kdy přijít, jsou velmi citlivé. Není jednoduché to rozfázovat,“ vysvětlila Machová na včerejším semináři k brexitu v Černínském paláci. Nicméně hned první téma, které chce EU otevřít, Česko zajímá ze všeho nejvíce. Jde o volný pohyb osob. Jinými slovy pravidla, za jakých budou v Británii v dalších letech pracovat nejen Češi, ale i ostatní členové EU.

Ostatní kapitoly zřejmě přijdou na řadu až s novou českou vládou, která vzejde z podzimních voleb. V ideálním případě by měla být jednání o dohodě, na základě níž Britové Unii opustí, hotová do podzimu 2018. Pak teprve nastoupí Evropský parlament, který brexit musí následně potvrdit.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...