30. března 2017 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prouzu vystřídá ‚paní Brexit‘. Ohlídá práva českých zaměstnanců v Anglii

Soňa Machová následuje ve funkci Tomáše Prouzu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soňa Machová následuje ve funkci Tomáše Prouzu. | foto: Twitter

PRAHA  Tomáše Prouzu čekají poslední dva dny v úřadu státního tajemníka pro EU. Český tým pro odchod Británie z EU bude řídit ekonomka Soňa Machová. Ohlídá práva českých zaměstnanců v Anglii. Prouza se Strakovou akademií, kam ho před třemi roky z Washingtonu povolal premiér Bohuslav Sobotka, rozloučil již na středečním jednání vlády. Závěr týdne pak stráví v Bruselu.

Poslední akcí, kterou má zapsanou v diáři, je dvoudenní jednání s týmem Michela Barniera, hlavního vyjednavače EU pro brexit.

Kromě Prouzovy rozlučky půjde také o dobrou příležitost, jak představit český tým, který bude pomáhat dojednat hladký odchod Velké Británie z EU. Po Prouzovi, který byl až dosud formálně „panem Brexitem“, ho bude koordinovat Soňa Machová. Ta ve Strakově akademii vede oddělení evropského práva a institucionální podpory. Vytvořeno bylo teprve nedávno, právě kvůli rozhodnutí Britů odejít z Unie, které se dotýká všech resortů.

Paní Brexit

  • Soňa Machová vystudovala mezinárodní obchod a evropská studia na VŠE.
  • V letech 2005–2008 vedla na ministerstvu financí oddělení rozvoje a evropské integrace v sekci finančních trhů.
  • Pracovala také na stálém zastoupení ČR v Bruselu a v ČSOB.
  • Na Úřadu vlády působí od srpna 2014.

„Paní Brexit“ má za sebou bohatou kariéru – jako expertka na EU pracovala v pražském zastoupení Evropské komise, v Senátu, na ministerstvu financí i v diplomatických službách v Bruselu.

S Prouzou se Machová zná ještě z dob, kdy oba působili pod tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Prouza byl Sobotkovým náměstkem v letech 2004–2007, Machová téměř ve stejné době vedla oddělení rozvoje a evropské integrace v sekci finančních trhů.

Obdobný tým pro brexit, který bude Machová na Úřadu vlády koordinovat, funguje ve všech ostatních zemích EU. Ani český postoj k vyjednání odchodu Británie z Unie se nijak neliší třeba od toho slovenského nebo rakouského. „Paní Brexit“ může přesto ledacos překvapit.

„Odlišnosti se možná objeví v detailech technického řešení av tom, jak velkou míru jistoty budeme od Britů potřebovat, než se začneme bavit o vztazích do budoucna. Bude nám stačit slib britské premiérky, že skutečně dodrží obsah dohody o rozchodu? Nebo budeme čekat na schválení britským parlamentem, abychom si byli skutečně jisti?“ vypočítává Prouza.

Machová bude muset také ohlídat, aby až do okamžiku vystoupení Londýna z Unie pro Čechy žijící a pracující v Británii platila stejná pravidla jako dnes. „Je nepřijatelné, aby se status našich občanů změnil k horšímu v období mezi podáním žádosti o vystoupení z EU a uzavřením dohody,“ konstatuje Prouza.

Úřad vlády má brexit ve své gesci, není ale jediný, kdo v Česku připravuje britské loučení s Unií. Loni v červnu vláda zřídila třicetičlennou pracovní skupinu pro brexit a reformu EU, kde zasedají úředníci z ministerstev společně se zástupci průmyslu a odboráři. Tým se naposledy sešel předevčírem. Předsednické křeslo si vyzkoušela Machová i Jan Král, který místo Prouzy do konce řádného výběrového řízení povede post státního tajemníka.

„Notičky“ pro premiéra

A jaké úkoly Machovou čekají v nejbližších týdnech? „Notičky“ pro premiéra, který za Česko jedná na summitech, by měly být hotové do 10. dubna. Na konci příštího měsíce by se pak lídři EU měli na schůzce v Bruselu dohodnout na harmonogramu agendy.

„Diskuse o tom, s jakým tématem a kdy přijít, jsou velmi citlivé. Není jednoduché to rozfázovat,“ vysvětlila Machová na včerejším semináři k brexitu v Černínském paláci. Nicméně hned první téma, které chce EU otevřít, Česko zajímá ze všeho nejvíce. Jde o volný pohyb osob. Jinými slovy pravidla, za jakých budou v Británii v dalších letech pracovat nejen Češi, ale i ostatní členové EU.

Ostatní kapitoly zřejmě přijdou na řadu až s novou českou vládou, která vzejde z podzimních voleb. V ideálním případě by měla být jednání o dohodě, na základě níž Britové Unii opustí, hotová do podzimu 2018. Pak teprve nastoupí Evropský parlament, který brexit musí následně potvrdit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!