Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prověřujte a trvejte na svém

Česko

Pokud budete řešit nákup nemovitosti přes realitní kancelář, poradíme vám, jak při takové spolupráci postupovat krok za krokem.

Mnohem lepší než vyčkávat na nabídky konkrétních nemovitostí je oslovit solidní realitní společnost sám. Ta bude schopná nabídnout nemovitost podle vašich požadavků. Vyhnete se tak situaci, kdy více realitek nabízí stejný dům či byt, ale za velmi odlišné ceny. Za zprostředkovatelské služby realitních společností je samozřejmě nutné počítat s provizí, a to v rozmezí 3–6 % z ceny nemovitosti.

1. KROK – Informační schůzka „V případě, že se kdokoli hodlá obrátit na realitní kancelář, je nutné najít správnou realitní společnost, která obchodování s nemovitostmi rozumí, její makléři jednají nejen na vysoké profesionální úrovni, ale zároveň se chovají eticky a solidně vůči svým klientům. Nejlepším vodítkem při výběru jsou kladné reference od jejich klientů,“ radí Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR. Právě tato asociace je největším profesním sdružením realitních odborníků u nás a členství v asociaci může posloužit jako dobrá nápověda k nalezení té „pravé“ realitky.

Poté, co se vydáte osobně společnost „proklepnout“, všímejte si prostředí a atmosféry, v jakém realitní makléři pracují, a způsobu jejich jednání s klienty. Neváhejte se seznámit s návrhem (vzorem) jejich zprostředkovatelské smlouvy, která se uzavírá mezi realitní kanceláří a zákazníkem. Poptejte se také na provizi, ale hlavně na jednotlivé služby, jež kancelář zajistí v rámci sjednané provize, a jaké služby si případně musí klient hradit sám (např. znalecký posudek). Zkušený a hlavně poctivý makléř vás seznámí nejen s pozitivy nemovitosti, ale upozorní vás také na její nedostatky.

Realitní kancelář by měla prokázat, že vlastní oprávnění vámi vybranou nemovitost nabízet a jednat jménem jejího majitele. Klidně tedy můžete požádat o předložení smlouvy o zprostředkování.

2. KROK – Prověřte nemovitost Když projevíte o nějakou nemovitost zájem a jedete se na ni podívat, klidně s sebou vezměte nějakého stavaře. Ten vám z odborného hlediska může říci, zda budete muset ještě investovat do oprav a v jaké výši. Při vážném zájmu o nemovitost by vám měla realitní kancelář prověřit nabývací titul vlastníka a aktuální výpis z katastru nemovitostí, kde zjistíte, zda se na nemovitost nevztahuje věcné břemeno, zástavní nebo předkupní právo.

3. KROK – Záloha Aby nebyla nemovitost nabízena jiným zájemcům, je nutné, aby klient s realitkou podepsal zprostředkovatelskou smlouvu a zaplatil zálohu. Může se jednat buď o zálohu na kupní cenu – realitní kancelář má s majitelem nemovitosti uzavřenou plnou moc či jinou dohodu, na jejímž základě může přijmout takové plnění a tyto peníze jen spravuje –, nebo to může být záloha na provizi realitní společnosti – ve smlouvě se stanoví podmínky nároku na vrácení zálohy či její započtení k provizi za uskutečněnou službu.

4. KROK – Kupní smlouva Kupní smlouva se sepisuje až ve chvíli, kdy má klient všechny peníze na nemovitost k dispozici. V případě, že se nemovitost financuje hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření, podepisuje se smlouva budoucí kupní. Skutečným vlastníkem se člověk nestává sepsáním kupní smlouvy – kterou musí sepsat advokát, nikoli realitní společnost –, ale až zápisem do katastru nemovitostí, což může trvat i měsíc.

Pro převod kupní ceny a také doplatku provize realitní kanceláře se používá uložení peněz na účet třetí osoby – nejlépe v advokátní či notářské úschovně. Ve chvíli, kdy nemovitost přejde do vlastnictví nového nabyvatele, převedou se také finanční prostředky na účet prodávajícího a doplatek provize na účet realitky.

Na závěr je dobré myslet i na sepsání protokolu, v jakém stavu byla nemovitost převzata, a to včetně stavu měřičů energií – pro případ, abyste nemuseli platit doplatek za bývalého majitele.

Autor:

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...