Čtvrtek 12. prosince 2024, svátek má Simona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Provoz chráněné dílny je tvrdý byznys

Česko

„Na chráněné dílny se někdy hledí tak, že je to jenom charita. Ale není, je to tvrdý byznys jako každý jiný,“ říká Petr Herynek, ředitel družstva invalidů Ergotep z Proseče u Skutče.

Před založením družstva Petr Herynek soukromě podnikal v lanškrounském potravinářství. Ergotep odstartoval v roce 2003 v Proseči u Skutče ve spolupráci se členy své rodiny, přičemž na tvorbě celého podnikatelského projektu i na současném řízení podniku se od začátku podílel a podílí i jeho strýc Jiří Herynek, který s tělesným postižením žije. „Já mohl do projektu vložit obchodního a výrobního ducha, on měl zase obrovské zkušenosti v ekonomickém řízení a personalistice, specializovaných právě pro tuto skupinu,“ vysvětluje Herynek.

Během přípravy projektu se rodinný tým snažil nenechat nic náhodě, čemuž odpovídala i konečná volba místa. „Hodně jsme uvažovali, kde by měl Ergotep sídlit. Z Proseče pochází náš rod, ale vybrali jsme si ji také proto, že se tu v minulosti hodně pracovalo v lomech, v lese, a že tedy zdejší lidé mají určité zkušenosti s těžkými pracovními úrazy, s invaliditou a s tím, jak se s takovým postižením následně vyrovnat,“ říká ředitel.

Dva Herynkové na účtu První zázemí družstvu poskytl rodinný dům. Petr Herynek pak absolvoval spolu se svým strýcem řadu potřebných školení, aby družstvo mohlo zahájit činnost. „Od začátku jsme počítali s využíváním podpory jak malého a středního podnikání, tak i podpory pro vytváření pracovních míst, ale museli jsme také něco nabídnout.“

První nábor zaměstnanců začal k 1. lednu roku 2004. V první etapě jich družstvo nabralo pětadvacet, které zaměstnalo v elektrovýrobě, na niž se v počátcích orientovalo. Vedle ruční montáže elektrodílů se ale chráněná dílna ohlížela i po dalších činnostech. „Mojí prioritou je stavět lidi se zdravotním postižením na stejnou úroveň jako zdravé. Donedávna se na chráněné dílny hledělo tak, že je to spíš jakýsi druh charity, že v nich mohou postižení jen ručně kompletovat nějaké díly dohromady nebo třeba vyrábět svíčky. My se snažíme o to, abychom pro zaměstnance našli práci, která by odpovídala jejich vzdělání, aby například učitel nemusel pracovat jenom manuálně,“ vysvětluje manažer. Poměrně rychle tak začíná Herynek s kolegy z Ergotepu pracovat na vývoji nového bankovního produktu, který by byl šitý na míru lidem se zdravotním postižením, umožnil by jim v bankách individuálnější přístup, zlepšil jim dostupnost finančních operací a současně přispěl k rozvoji Ergotepu. „Hledali jsme vhodného partnera a nejlepší se nám zdála Poštovní spořitelna, protože měla širokou síť více než tří tisíc obchodních míst, z nichž 280 bylo bezbariérových. To byl náš první kontakt. Když jsme tam šli poprvé, měli jsme sedmnáct zaměstnanců, dvacet tisíc korun na účtu, přičemž na výpisu se podepisovali dva Herynkové, a šli jsme do banky nabízet bankovní produkt. To není zrovna ideální konstelace pro úspěšné vyjednávání. Ale spořitelna reagovala na tuhle myšlenku vstřícně. Začali jsme jednat na úvěrovém oddělení a další spolupráci pak řešili s ředitelem obchodní sítě Seidlem. V roce 2005 vznikl Handicap, postžirový účet šitý na míru lidem se zdravotním postižením.“ V opuštěné továrně Mezitím Ergotep zakoupil v Proseči bývalou továrnu Elektropraga, kterou proměnil ve své výrobní i skladovací centrum. „Továrna byla deset let opuštěná, takže jsme ji museli kompletně zrekonstruovat, zateplit, položit nové střechy a celou ji uzpůsobit našim účelům,“ popisuje ředitel. Finance na rekonstrukci také nebylo lehké zajistit. Družstvu sice pomohly investiční dotace od státu, ale ty si žádaly i nemalou finanční spoluúčast. Ergotep na ně nakonec dosáhl právě díky spolupráci s Poštovní spořitelnou. Dnes družstvo využívá polovinu areálu, druhou polovinu pronajímá dalším firmám a partnerům.

Účet Handicap Poštovní spořitelny získal koncem roku 2005 od ekonomických časopisů certifikát finančního produktu roku, což byla podle Herynka velká motivace pro další spolupráci. V družstvu začínají vznikat oddělená střediska pro různé druhy prací. „Ještě v roce 2005 jsme zahájili výrobu kompenzačních pomůcek a plošin pro handicapované řidiče, na nichž jsme také prezentovali spořitelnu coby našeho partnera. Později jsme ale od této výroby upustili, protože nás hodně limitovaly naše možnosti. Jeden z kolegů, který měl know-how na tento typ činnosti a spoluzakládal s námi družstvo, se proto osamostatnil a věnoval se výrobě dál, zatímco Ergotyp se tvrdě vrhl do realizace služeb.“

V družstvu tak vzniklo distribuční středisko na velkokapacitní podávání listovních a balíkových zásilek, vybavené poštovním softwarem, který umožňuje odbavovat zásilky přímo na poštovní uzel České pošty. Letos se sekce služeb rozrostla o administrativní centrum, jež bude od 24. ledna letošního roku zpracovávat bankovní příkazy a vyhodnocovat marketingové formuláře typu anket a dotazníků. „Od 24. ledna bude zaměstnávat třicet lidí, v tuhle chvíli je jich patnáct,“ tvrdí manažer. Mezi další nezvyklé projekty tohoto roku patří podle jeho slov elektronický obchod Čtyřlístek (ctyrlistek.eu), nabízející zboží obchodních partnerů Ergotypu klientům Poštovní spořitelny za zvýhodněných podmínek a propagující její produkty. Obchod odstartoval třetího ledna.

Od tmy do tmy Vedoucí tým družstva tvoří od začátku oba Herynkové, ředitel a pod ním šéf ekonomiky a personalistiky. Střední management představují vedoucí jednotlivých středisek družstva, jichž je v současnosti šest. Firma dnes zaměstnává 125 pracovníků se zdravotním postižením, pro něž od loňského roku zajišťuje i svoz do práce.

„Jediní dva lidé bez postižení jsme já a IT manažer,“ usmívá se Herynek. On sám sedá každý den za volant kolem čtvrté ráno a do práce přichází zhruba v pět, kdy se rozbíhají první provozy. Končí podle svých slov až kolem dvacáté hodiny. „Naším dlouhodobým cílem je vytvořit firmu s ucelenou rehabilitací včetně rehabilitace pracovní,“ říká Petr Herynek. „Snažíme se proto vytvořit každému zaměstnanci pracovní pozici na míru, aby odpovídala jeho schopnostem i možnostem a aby u ní už zůstal. Existuje x typů postižení, proto se tu snažíme nabídnout také x desítek typů prací a x typů pracovních úvazků, včetně dvouhodinových a tříhodinových. Tu odpovědnost cítíme už kvůli partnerům, kteří nás podporují. A můžu říct, že zatím máme štěstí na náš pracovní tým, protože je tu neuvěřitelně malá fluktuace.“

PETR HERYNEK Rodina: Ženatý, jedno dítě Auto: Nissan Almera Tino Oblíbená hudba: 70. léta Volný čas: Příroda, sport Dovolená: U moře na pláži

Autor: