Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Provoz divadla zahájí Golem

Česko

  10:28
PRAHA - Z centra Prahy v těchto dnech zmizela nejznámější pražská ruina, která deset let hyzdila Pražskou památkovou rezervaci. Dům U Hybernů, který proti nablýskanému protějšímu Obecnímu domu vypadal jako tulák bez domova, právě dostal novou fasádu.

Nová podoba domu U Hybernů

Otevření se očekává na konci roku, kdy se významná empírová památka promění v další pražské muzikálové divadlo.

Historie domu U Hybernů

* Karel IV. založil na tomto místě gotický klášter benediktinů.

* V roce 1629 se kostela ujímají irští františkáni - hyberni, odtud název domu U Hybernů.

* V roce 1793 koupil objekt hrabě Špork a založil v něm divadlo, první v historii domu.

* V roce 1808 až 1811 dostává budova empírové průčelí, které je pro vzhled domu charakteristické dodnes.

* Budova sloužila nejrůznějším účelům, např. jako celnice, skladiště, v novější době pro pořádání komerčních veletrhů a výstav.

* V 90. letech 20. století stát památku zastavil u Komerční banky za úvěr 350 milionů korun na rozjed neúspěšné loterie ministerstva kultury Lotynka. Státní fond kultury později dům vykoupil.

O společnosti Hybernia

Původně byla společnost Hybernia založena ze zástupců společností Bonton a Musical, který si v roce 1997 palác pronajal s cílem otevřít v něm muzikálové divadlo. Bonton později Hybernii prodal společnosti Credit partner slovenského podnikatele Jána Kováčika. Ten je spolumajitelem divadla Broadway, slovenské televize Markíza a produkční společnosti Forza. Firmy Musical, Hybernia a Bonton jsou propojené přes několik lidí.

Hybernia má smlouvu na 50 let. V dozorčí radě společnosti je například zpěvák Michal David nebo dramaturg současné i dřívější volební kampaně ČSSD Oldřich Lichtenberg, který působí i v nedalekém muzikálovém divadle Broadway.

Prvním uvedeným muzikálem bude Golem, hrdina starých pražských legend.

„Právě teď se dokončují interiéry a do září letošního roku rekonstrukce skončí. Prvním muzikálem někdy na konci roku 2006 bude premiérový Golem jako symbolické pražské téma,“ řekl Martin Kulina ze společnosti Hybernia, která má dům od státu na 50 let pronajatý. Dodal, že v prostorách opraveného domu se budou občas konat i plesy a pořádat semináře.

Otevření domu se v minulosti už několikrát plánovalo, ale pokaždé z toho sešlo, protože se nikdy nepodařilo opakované rekonstrukce dotáhnout do konce. A to i přesto, že nedodržení termínu dokončení opravy bylo spojeno se sankcí 200 milionů korun. Ministerstvo kultury ale vždy nájemní smlouvu navzdory nedodrženým slibům prodloužilo.

Novinkou je vyhlídka a kaple
Zárukou reálnosti aktuálních slibů ohledně dokončení rekonstrukce je pro zástupce státu pravděpodobně skutečnost, že do společnosti Hybernia loni vstoupil investor v podobě společnosti Eco Invest. Po vstupu kapitálového partnera Hybernia zahájila rekonstrukci.

Památka bude uvedena do původního stavu, naprostou novinkou však bude vyhlídková terasa na střeše. Památkáři ovšem nepovolili, aby za krásnou vyhlídkou návštěvníky vyvážel výtah, takže se lidé budou dostávat na střechu pěšky po schodišti. „Nebude to tak hrozné, výtahem se dá dostat o jedno patro níž, než je střecha. Uvažovali jsme o tom, že vyhlídka bude placená. Vstup za peníze ale asi zavedeme jen pro skupinové exkurze. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo,“ dodal Kulina.

Podobné je to i s objevem bohatě zdobené barokní kaple, která se našla zazděná v interiéru. „Krásná štuková výzdova a výmalby korespondují s kostelem sv. Ignáce na Karlově náměstí. Mohl by to být stejný autor,“ zamýšlí se architekt Klang. Kaple je nyní zrekonstruovaná, zasklená a připravena k návštěvám odborné veřejnosti.
 Pohnutá historie domu U Hybernů je spojena s několika roky nejistoty, co se s ním stane. Hrozilo mu, že propadne jako zástava bance, pak se přidaly tahanice o pronájem, o investora, o peníze na rekonstrukci. Dům se stal i předmětem ostrého boje mezi památkáři.

V éře primátora Jana Kasla jeho památková rada označila způsob tehdejší rekonstrukce za jedno z nejkřiklavějších selhání pražské památkové péče. Při rekonstrukci byla totiž nevratně zničena čtvrtina kostela - vítězný oblouk a jedno pole chrámové lodi včetně přilehlých úseků zdí a pilířů. Překážely divadelnímu jevišti s točnou. Také občanské sdružení milovníků památek Klub za starou Prahu tento případ označil za obrovskou ztrátu a kritizoval i odpovědné orgány státní památkové péče, které zásah povolily - tehdejší pražské a městské památkáře. Ty kritizuje i ministerstvo kultury.

Autoři:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč