Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Provozním šéfem ČT bývalý policista

Česko

PRAHA Klan Jihočechů ve vedení České televize posiluje. Generální ředitel Janeček, rodák z Jindřichova Hradce, který později studoval i pracoval v Táboře, si přivádí Vladimíra Karmazína. Znají se právě z jihu, kde Janeček býval regionálním zpravodajem ČT. Karmazín později v Táboře řídil stavební učiliště. V témže městě studoval a pak i učil čerstvý personální ředitel ČT Jan Mrzena. A vazby na region má i finanční ředitel Lambert – léta působil v Kovosvitu Sezimovo Ústí, pár kilometrů od Tábora.

Karmazínův nástup má podobné rysy jako Lambertův. Pro svého přítele Janeček krátce po svém zvolení generálním ředitelem v létě 2003 vytvořil funkci vrchního šéfa, později mu svěřil i řízení programu. O podstatnou část moci v ČT ale Lambert nedávno přišel vinou přiznaného milicionářství. Aféra, která letos ohrožovala i Janečkovo setrvání ve funkci, poznamenala také jejich přátelství. Karmazínovi, jemuž působení v Brně komplikovala starost o rodinu, za níž navíc musel složitě dojíždět, vyšel teď Janeček vstříc. V Praze mu vytvořil funkci provozního šéfa a převedl pod ni řadu Lambertových tehdejších pravomocí. Karmazín tak může přejít z Brna do Prahy, a navíc povýší. „Generální si nemyslí, že svou práci odvádím špatně, a proto mi nabídl jinou spolupráci, kterou jsem akceptoval a beru ji jako další výzvu,“ řekl LN Karmazín. Janeček ho, jako kdysi Lamberta, chválí: „Je to člověk, který má v televizi své místo, a nerad bych, aby odcházeli kvalitní lidé.“

Karmazín přitom začátkem letošního roku zvažoval, zda z Brna odejít, byť jeho řádný mandát ředitele tamějšího studia vyprší až v únoru 2009. Informaci Brněnského deníku, že odejde do Prahy na ministerstvo, v únoru popřel, nicméně dodal, že případná změna jeho angažmá „závisí na politické situaci“.

Brněnskému studiu televizní radní vyčítají časté změny na nejvyšších postech. „Myslím, že si tam vedl dobře, že studio funguje a co vysílá, je báječné,“ říká ale generální Janeček a ke Karmazínově působení v Brně podotkl: „Vidíte, poradil si s tím jako Jihočech.“

Karmazín v Brně pracoval od roku 2004, nejprve jako vedoucí útvarů sekretariátu ředitele studia a od března 2005 jako ředitel, a tamní situaci má za víceméně stabilizovanou. Problémy minulých let, které vidí jako důsledky televizní krize z let 2000 a 2001, dnes podle něj ustávají.

V Praze má Karmazín mimo jiné dohlížet na stavbu nového televizního objektu v Brně, kam se ČT sestěhuje ze svých nynějších čtyř nemovitostí. Ani jedna z nich nebyla podle Karmazína původně projektována pro televizi, navíc pro ČT bude vhodnější, když nebude muset platit provoz více budov. „Brno si to zaslouží,“ říká k plánům na nové studio, „a nejen Brno, i celá Česká televize si zaslouží nějaký nový objekt.“ Janeček Karmazínovi podle jeho slov svěří i péči o zpravodajské zázemí v dalších regionech.

V ČT Karmazín začínal na kontrolním útvaru v Praze. Jak říká, práci mu tehdy nabídl Jiří Janeček. V životopisu Karmazín uvádí, že byl v letech 1986 až 2000 u policie, naposled na Inspekci ministra vnitra. Svou funkci popisovat nechce: „Teď bych ji nerad prozrazoval. Pracoval jsem na inspekci, a tím bych to uzavřel.“ Dodává, že v policii prošel od pochůzkáře přes dopravní inspektorát výš, „od píky až na ministerstvo“.

Jako Janeček a Lambert, i Karmazín byl členem předlistopadové KSČ. „Asi rok a půl,“ přiblížil. Byla to prý povinnost, když se chtěl dostat na policejní školu, jež mu tehdy umožňovala další profesní postup. I přes vstup do strany ale nemohl sloužit v místě trvalého bydliště kvůli tomu, že jeho rodiče bývali soukromníci, a až do revoluce pracoval v severních Čechách. „Ale nechci se vymlouvat, díky tomu jsem si vším prošel,“ říká.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...