Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Pohřbívat kočky v lidských hrobech? Nepochopitelné'

Hrob, kde byly nalezeny zvířecí ostatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrob, kde byly nalezeny zvířecí ostatky. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

PRAHA Na pohřbívání domácích mazlíčků lze vydělat, v Praze navíc není funkční hřbitov pro zvířata. Lucii Řezníčkové, provozovatelce bohnického pietního parku v Bohnicích, se přesto zdá nepravděpodobné, že nález desítek uhynulých koček na Olšanském hřbitově souvisí s pohřebním byznysem.

Policisté našli v nepoužívaném hrobě na Olšanských hřbitovech v Praze desítky uhynulých koček zabalených v černých igelitových pytlech.

„Do podobných pytlů dávají veterináři 'uspaná' zvířata. Ty by pak měly končit někde v kafilérii. Ale kdo ví?“ řekla serveru Lidovky.cz  Lucie Řezníková, která udržuje nyní již nefunkční zvířecí hřbitov Drahaň v pražských Bohnicích. Poplatky takzvaným asanačním podnikům v případě malých zvířat přitom nejsou vysoké (viz box dole).

Správce Olšanských hřbitovů se domnívá, že si někdo z hrobky udělal načerno pohřebiště zvířat. A že z toho může mít „dobrý kšeft“. Setkala jste se někdy s něčím podobným?
Nikdy. Vůbec nemůžu uvěřit, že by někoho mohlo napadnout pohřbívat zvířata na lidském hřbitově. Pokud to ale připustíme, je divné, že by šlo jen o kočky. Na našem hřbitově jsou pohřbena různá domácí zvířátka. Asi by se tam našly ostatky nejenom koček.

ČTĚTE VÍCE:

Je vůbec reálné vydělávat na pohřebních podvodech?
Já, coby milovník zvířat, si nedokážu představit, že bych to zvíře někomu svěřila, aby mi ho pak šel někam pohřbít. Osobně by mě zajímalo, kde to zvířatko je a jestli za ním můžu někam chodit, protože jsem ho měla ráda. Vždy to probíhalo tak, že u toho pohřbu byl i majitel. Kdo by někomu tak věřil, že to zvíře pohřbí dobře?

Pohled do hrobu, ve kterém byly nalezeny pytle se zdechlinami.

Pohled do hrobu, ve kterém byly nalezeny pytle se zdechlinami.

Zvířata byla pečlivě zabalena do jakýchsi válců v černých igelitových pytlích oblepených páskou. To nasvědčuje tomu, že to mohl být nějaký profesionál...
Zvířata nemohou být v žádném případě pohřbívána v materiálu, který se nerozkládá. Já osobně jsem pohřbívala v jednoduchém bavlněném prostěradle. Musí se pod zemí rozložit stejně jako ten tvor.

Kolik stojí kafilérie

Podle veterináře osloveného serverem Lidovky.cz si kafilérie účtují poplatky za svoz uhynulých zvířat ve výši kolem 10 korun za kilogram. Běžná kočka přitom váží v průměru 3 až 6 kilogramů.

V případě, že v hrobě bylo nalezeno 63 koček, jednalo by se o „úsporu“ necelých tří tisíc korun.

Navíc je to dost hloupé, protože kdyby je tak nezamotal, tak se za pár let rozloží a nikdo na to nepřijde.

Kolik takový pohřeb domácího mazlíčka stojí?
V Praze jsme si za pohřbení účtovali v rozpětí od čtyř do deseti tisíc korun.

Takže se na tom dá vydělat.
Samozřejmě. Když hřbitov zaplňujete, tak to výdělečná činnost může být. V okamžiku, když je prostor zaplněný, tak musíte majitele přesvědčovat, aby pravidelně přispívali na běžnou údržbu. A to pak o nějakém výdělku nemůže být řeč.

Další možností je, že se někdo potřeboval zbavit celého zvířecího útulku...
Když se člověk dívá na zprávy, jak někdo krutě zachází se zvířaty, tak bych se tomu ani nedivila. Je to podle mě pravděpodobnější varianta než pohřbívání mazlíčků. Do černých igelitových pytlů se ale dávají například zvířata „uspaná“ u veterináře. Ty by pak měly končit někde v kafilérii. Ale kdo ví?

Funguje v hlavním městě nějaký zvířecí hřbitov?
V Praze bohužel taková možnost už není. Hřbitov v Bohnicích už kapacitně nestačí a nepohřbívá se tu. Několikrát jsme jednali s magistrátem, ale v Česku se do toho radnice zapojit nechtějí. Přitom například v Irsku narazíte na krásné obecní zvířecí hřbitovy. Po republice ale několik takových hřbitovů je k nalezení. Blízko je třeba ve Vražkově pod Řípem. V Brně funguje zvířecí krematorium.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...