Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prskavky zapálily vánoční stromek. Požárů ale bylo nejméně za 17 let

Česko

  10:57aktualizováno  12:46
STATENICE - Ve Statenicích u Prahy se na Štědrý den popálili dva lidé při požáru vánočního stromku. Ošetřili je záchranáři. Plameny napáchaly škodu 400 tisíc korun.

Prskavka na vánočním stromku foto: Shutterstock

Příčinou byla nedbalost, oheň se rozšířil od zapálené prskavky, sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Požár v obývacím pokoji se podle ní podařilo zlikvidovat ještě před příjezdem jednotek. Hasiči oheň už pouze dohasili, překontrolovali poškozené obložení a vyvětrali zakouřené prostory.

Nejméně požárů za 17 let

Hasiči o letošním Štědrém dnu likvidovali 16 požárů, což je nejméně za posledních 17 let. Statistiky před rokem 1996 ale momentálně nejsou k dispozici.

Při letošních požárech nikdo nezemřel, tři lidé byli zraněni. Celková vzniklá škoda ještě není určena. Na nízkém počtu požárů má velký podíl deštivé počasí, řekla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Jinak měli hasiči podle Kostkové poměrně klidnou štědrovečerní službu. Zaznamenali 23 výjezdů, zatímco průměrně jich mívají kolem čtyř desítek. Nejvíce výjezdů bylo na Mladoboleslavsku a Mělnicku. Většinou šlo o technickou pomoc nebo likvidaci následků dopravních nehod.

Požár od adventního věnce

U požárů hasiči zasahovali jen ve třech případech. Odpoledne likvidovali požár ve vinotéce v uzamčeném domě, kde kvůli špatně uhašené svíčce hořel adventní věnec a plastový stůl, na němž byl položen. Hasiči museli do domu vniknout násilím. Požár včas zlikvidovali, takže vznikla jen tisícikorunová škoda.

Večer také hasili plastové kontejnery v Kamenici u Prahy. Plameny způsobily škodu 14 tisíc korun. Kontejnery se vznítily buď kvůli nedbalosti, nebo je někdo úmyslně zapálil.

Autoři: ,