28. března 2015 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konvoj je ještě za hranicemi, v Praze se do sebe pustili odpůrci a zastánci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 204Diskuse

PRAHA Odpůrci i zastánci průjezdu amerického vojenského konvoje Českou republikou se v sobotu odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze, aby vyjádřili své názory.

Na demonstrace dorazilo několik stovek lidí. Oba tábory se promíchaly. Účastníci si hlasitě vyměňovali své názory. Policie se chystala obě skupiny od sebe oddělit.

Akci odpůrců pořádali pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další uskupení. Někteří z těch, jimž přítomnost amerických vojáků v Česku a jejich cesta zemí vadí, měli s sebou ruské vlajky. Nesli také transparenty s hesly: Stop US konvoji či Nepotřebujeme americkou spásu.

Ať žije Havel!

Skandovali: Hanba NATO! Proti odpůrcům přišli protestovat protestovat lidé s opačným názorem. Ti si naopak vzali vlajky americké, ukrajinské či NATO a skandovali: Ať žije Havel! Oba tábory se promíchaly. Odpůrci a zastánci konvoje mezi sebou hlasitě diskutovali, došlo na slovní potyčky a střety. Na akci dohlíželo několik desítek policistů. Plánovali, že znesvářené skupiny od sebe oddělí.

Vedení KSČM dnes uvedlo, že protestní akce proti konvoji v Praze i jinde podporuje. Cestu amerických vojáků zeměmi střední Evropy považuje za „demonstraci síly a nátlak na Ruskou federaci“, které pravděpodobně vyvolají ruskou protireakci a zkomplikují na léta vzájemné vztahy. 

Proti kritikům konvoje se chystají v sobotu od 16:00 manifestovat lidé i na náměstí Míru. Podle organizátorů chtějí vyzvat vládu, aby vyslala jasný vzkaz, že se Česko ke spojencům hlásí. V pátek večer to ale řekl už premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Účastníci si hlasitě vyměňovali své názory
Akci odpůrců pořádali pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další uskupení.

V sobotu v 17:00 má z dolní části Václavského náměstí vyrazit pochod konzervativní Národní demokracie proti „americkým okupantům“. Jít by měl přes Národní třídu a Karlův most na Malou Stranu před americkou ambasádu, jejímž zástupcům chtějí pořadatelé předat protestní nótu.

Českem se má ze cvičení v Pobaltí vracet do Německa na základnu kolem 520 amerických vojáků se 120 armádními vozidly. Hranice z Polska překročí v neděli dopoledne ve třech konvojích, které se spojí v Praze. Republiku opustí v jedné koloně ve středu.

ČTK, Lidovky.cz
  • 204Diskuse
Najdete na Lidovky.cz