Práce, které zásadně mění transplantační medicínu, publikovaly hned tři vědecké týmy. Dvě studie popisují klíčovou roli kostní dřeně v procesu přijímání nového orgánu, třetí pak podivuhodné vítězství imunitního systému dárce nad obrannými buňkami příjemce.
Dosud platí, že naprostá většina lidí, kteří dostali ledvinu, játra či jiný orgán, musí po zbytek života pravidelně dostávat léky, které tlumí imunitní obranu. Jedinou výjimkou je případ, kdy dárcem a příjemcem jsou sourozenci, jednovaječná dvojčata. Díky doktoru Samuelu Strobelovi ze Stanfordovy university získal stejné privilegium sedmačtyřicetiletý Larry Kowalski. Lékaři mu spolu s ledvinou transplantovali i kostní dřeň dárce. Ta se v těle uchytila a začala produkovat imunitní buňky, které novou ledvinu poznávali a neútočili na ni. Pacient se už po pár měsících obešel bez léků.
Neuvěřitelnou proměnu imunitního systému prodělala také mladá Australanka Demi-Lee Brennanová. Té zachránila život transplantace jater, ovšem její stav byl i po operaci velmi vážný. Dívka se uzdravila, až když lékaři vysadili za jiných okolností životně důležitá imunosupresiva. Ukázalo se, že buňky z jater zcela nahradily původní imunitní systém. Velkou pozornost vzbudil fakt, že Demi-Lee má nyní krevní skupinu 0+, stejnou jako dárce orgánu. Před transplantací byl přitom její Rh-faktor negativní.
Více čtěte na straně 16