Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Průměrný roční počet letních dní

Česko

Extrémní počasí: Nová DVD edice Lidových novin z produkce BBC

Včera vyšlo spolu s Lidovými novinami čtvrté a poslední DVD z této série, dnes k němu připojujeme mapu

Teplotní stupnice

Švédský matematik a geodet Anders Celsius (1701–1744) zavedl v roce 1742 do měření teplot desítkovou soustavu. Teplotu tání ledu označil číslem 100, teplotu varu vody 0.

Profesor Martin Strömer (1707–1770) navrhl v roce 1750 Švédské akademii, aby byla stupnice rozdělena na sto stupňů. Carl Linné stupnici později otočil, a proto je bod tání 0 °C a bod varu 100 °C. Tato nejrozšířenější teplotní stupnice se nazývá Celsiova a používá značku °C.

Vůbec první všeobecnou teplotní stupnici ovšem sestavil Daniel Gabriel Fahrenheit. Vyráběl teploměry, které od roku 1714 plnil lihem. Stupnici založil na třech teplotách. Za základní bod stanovil teplotu chladicí směsi ledu a salmiaku. Domníval se, že to je nejnižší možná teplota, a označil ji nulou. Jako druhou zvolil teplotu tání ledu a označil ji číslem čtyři. Třetím bodem byla teplota zdravého lidského těla – označená číslem dvanáct. Od roku 1720 pak plnil teploměry rtutí a dosavadní díly stupnice rozdělil každý na osm stupňů. Teplota tání ledu má od té doby hodnotu 32 stupňů (značka °F), teplota zdravého lidského těla 96 °F a teplota varu vody 212 °F.

Fahrenheitova stupnice se používá v Anglii a v USA.

Rekordy

Nejvyšší teploty u nás nastávají většinou v červenci, kdy je délka i intenzita slunečního svitu velká a pevnina už je dostatečně prohřátá Už staří Římané vypozorovali jako nejteplejší období roku dny od poloviny července do poloviny srpna a podle nejjasnější hvězdy na obloze (Sírius) jim říkali „psí dny“. S tímto označením se i u nás můžeme v lidové meteorologii setkat dodnes.

Teplota v létě kulminuje většinou kolem 15. až 16. hodiny. Výjimečně u nás může dosáhnout až ke 40 °C. Tak se stalo 27. července 1983, kdy byla v Praze-Uhříněvsi naměřena vůbec nejvyšší teplota u nás, a to 40,2 °C. Čtyřicítky tenkrát naměřili i v Plzni či v Klatovech. V posledních letech stoupaly teploty maximálně ke 38 °C, 16. července 2007 naměřili v Poděbradech 38,4 °C, o rok dříve, 20. července 2006, rtuť teploměru vystoupala na 38 °C v Kopistech.

Jak se měří teplota

Pravidelné záznamy o teplotách vedou v pražském Klementinu od roku 1775. Zpočátku se měřila v plechové budce umístěné u okna na stěně budovy kláštera asi šest metrů nad zemí.

V roce 1848 už bylo takových stanic pět, v roce 1914 kolem devadesáti a po roce 1961 zhruba 200.

V současnosti probíhá manuální měření ve standardní žaluziové budce dva metry nad zemí vždy v sedm, čtrnáct a jedenadvacet hodin. Na vybraných stanicích se teplota měří každou hodinu.

Od roku 1997 jsou manuální postupy nahrazovány automatickým měřením s digitálním, prakticky nepřetržitým záznamem.

***

Den letní – maximální naměřená denní teplota vzduchu dosáhla alespoň 25 °C

Den tropický – maximální naměřená denní teplota vzduchu dosáhla alespoň 30 °C

Zdroj: Publikace Atlas podnebí Česka (2007), vydal Český hydrometeorologický ústav v koedici s Univerzitou Palackého v Olomouci

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...