Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Průmyslový palác byl bez nátěru

Česko

  8:16
PRAHA - Požár Průmyslového paláce na Výstavišti, jeden z největších v historii České republiky, nemusel být tak ničivý, kdyby měl vnitřek budovy protipožární nátěr. K takovému zjištění dospěli pražští požárníci a seznámili s ním tento týden bezpečnostní výbor zastupitelstva Prahy.

Rychlý proces. Požár v historické budově Průmyslového paláce se rychle rozšířil na celé levé křídlo budovy. foto: ČTK

Hasiče udivila neobyčejná rychlost, s jakou se oheň šířil. Přispěla k tomu skutečnost, že interiér levého křídla byl opatřen dřevěnými podhledy.

„Bohužel památkáři nedovolili natřít je lakem, který zpomaluje hoření, takže rychlost šíření požáru byla skutečně velká,“ sdělil šéf pražských hasičů Dalibor Gosman. Vzniku ohně by to podle něho nezabránilo. Protipožární nátěr ale mohl alespoň zpomalit šíření požáru.

Hasiči by proto uvítali, aby byl speciální nátěr proveden alespoň ve zbylých částech památky. Uvádí to server pražského magistrátu.  Další smůlou bylo, že výstavní stánky dentistického veletrhu byly zhotoveny z velmi hořlavých materiálů.

Požár zachvátil Průmyslový palác minulý čtvrtek krátce po 19. hodině. Vzápětí kdosi zavolal na operační středisko hasičů, že hoří stánek uvnitř paláce. Když hasiči přijeli sedm minut po telefonátu, hořela již celá střecha levého křídla paláce a z oken šlehaly plameny. Pak se celé křídlo zbortilo.

Rychlost, s jakou se oheň šířil, vyvolala různé spekulace, které se nakonec nepotvrdily. Pražští památkáři se teď brání nařčení, že právě oni jsou zodpovědní za to, že shořelo celé jedno křídlo památky.

Nemovité kulturní památky se prý běžně chrání proti požárům. „Bezbarvé protipožární nátěry v posledních letech povolujeme. Jde o to, kdy se o povolení protipožárního nátěru žádalo a zda třeba ty podhledy nechtěli natřít červenou barvou,“ reagoval ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Michael Zachař.

Požár byl po dvou hodinách lokalizován, hasiči ho však likvidovali až do dopoledních hodin následujícího dne. Škoda se odhaduje na miliardu korun. Příčina požáru se stále vyšetřuje. Podle policie zřejmě nebyl založen úmyslně, ale mohl vzniknout při technické závadě některého z vystavovaných přístrojů.

Statici Průmyslový palác označili za dokonalou stavbu. Ocelová konstrukce vydržela obrovský žár a nepohnula se. Bylo to možné proto, že už při stavbě se s možností požáru počítalo. Průmyslový palác byl stavěn jako tři požárně oddělené části. Shořelo jen jedno křídlo, které chce město dostavět. Profesionální byl i zákrok 275 hasičů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!