10. srpna 2012 15:32, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průvod homosexuálů? Už jsem jasně negativní názor vyjádřil, řekl Klaus

Snímek z loňského průvodu gayů a lesbiček Prahou. Masek či obrázků prezidenta Klause se mezi účastníky objevilo hned několik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z loňského průvodu gayů a lesbiček Prahou. Masek či obrázků prezidenta Klause se mezi účastníky objevilo hned několik. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Prezident Václav Klaus vítá, že odpůrci pražského festivalu sexuálních menšin Prague Pride proti této akci hlasitě vystupují. Podle něj je racionální a je potřeba, aby se také lidé s opačným názorem vyjadřovali nahlas.

Klaus to dnes řekl při tradiční pouti na Sněžku. Uvedl, že svůj "jasně negativní názor" na přehlídku hrdosti homosexuálů vyjádřil už loni. Proti Prague Pride protestují konzervativci z iniciativy D.O.S.T., odpůrci potratů či Mladí křesťanští demokraté.

"Považoval bych za racionální, že lidé, kteří to vidí úplně opačně, tak že to vyjadřují také nahlas, a to je potřeba. Nesmí být jedna strana hlasitá a druhá mlčící. To, že vystupují i proti tomu, já vítám," odpověděl prezident na dotaz, zda podpoří konzervativce v jejich protestech proti Prague Pride.

K TÉMATU:

Druhý ročník festivalu sexuálních menšin se v metropoli koná od 13. do 19. srpna, v sobotu 18. srpna vyvrcholí duhovým pochodem hrdosti z Václavského náměstí na Střelecký ostrov. Pořadatelé zatím očekávají kolem 8000 lidí.

Projev homosexualismu

Loni se průvod odehrál premiérově a hned vzbudil ohromnou vlnu pozornosti. Politický rozměr akce získala poté, co nad ní záštitu převzal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Řadu lidí to pobouřilo.

Vlnu protestů pak spustil prezidentův vicekancléř Petr Hájek. Průvod, který je součástí festivalu s koncerty, večírky či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora záštitu nad akcí.

PŘIPOMEŇTE SI:

Za Hájka se následně postavil prezident Václav Klaus. Slovo deviace považuje za "hodnotově neutrální". Karneval označil nikoli za projev homosexuality, ale homosexualismu, kterého se prezident velmi obává.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!