Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Babišovo ANO dělí od sociální demokracie sedm procent, ukázal průzkum

Česko

  13:18aktualizováno  15:18
PRAHA - Sociální demokracie by podle nového volebního modelu společnosti TNS Aisa dostala 23 procent hlasů. Její podpora od předchozího průzkumu tak o zhruba pět procentních bodů klesla. Posílily naopak ANO 2011 a KSČM, a to na 16 a 14 procent. Poslance by měly ještě TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie. SPOZ ani jiné strany by se podobně jako v předchozím průzkumu společnosti pro Českou televizi do sněmovny nedostaly.

Průzkum: Babišovo ANO dělí od sociální demokracie sedm procent. foto: TSN Aisa pro ČT24

Model, který Česká televize zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce, zpracovala TNS Aisa na základě průzkumu provedeného mezi 7. a 16. říjnem, tedy přibližně dva týdny před volbami. Údaje o poklesu podpory sociální demokracie odpovídají trendům, které naznačily i průzkumy ostatních agentur.

"U ČSSD se posílilo jádro rozhodnutých voličů, ti méně rozhodnutí odcházejí a přiklánějí se spíše k jiným stranám," komentoval výsledky sociolog a ředitel TNS Aisa Bronislav Kvasnička. ANO 2011 podle něj sbírá nerozhodnuté voliče ze všech stran, a částečně tak zapříčinilo propad ČSSD, které ubralo asi desetinu jejích voličů z roku 2010. Nejvíce ale podle průzkumu získalo voliče VV, ODS a TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ:

TOP 09 by podobně jako v předchozích průzkumech dostala 10,5 procenta, ODS sedm procent (více ČTĚTE ZDE). Lidovci se udrželi na šesti procentech, na stejnou pozici poskočil Úsvit podnikatele a senátora Tomia Okamury. Zemanovci by získali čtyři procenta, Strana zelených tři procenta a Česká pirátská strana 2,5 procenta. Desetina voličů by své hlasy rozdělila mezi ostatní strany.

Politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci upozornil na to, že zavedené strany by opětovně získaly jen zhruba polovinu hlasů, a volby jsou tak podobně jako v roce 2010 ve znamení hledání alternativ. Nová hnutí typu ANO za svůj úspěch vděčí podle Lebedy dobrému volebnímu marketingu a penězům na kampaň, na rozdíl od zavedených stran budou náchylné ke štěpení.

Nejpevnější voliče má KSČM

Více než polovina lidí ale ještě nebyla pevně rozhodnuta, že vybranou stranu nakonec bude volit. Jasno mělo jen 43 procent voličů, 25 procent svou volbu považovalo za pravděpodobnou a 26 procent si myslelo, že svůj výběr změní. Nejpevnější voliče měla podle průzkumu tradičně KSČM, které by dalo hlas 76 procent jejích voličů z roku 2010. ČSSD by znovu volilo 55 procent jejích voličů, TOP 09 pak 43 procent.

Podle minulého modelu společnosti, který byl zveřejněn před týdnem, měla ČSSD 28,5 procenta voličských hlasů. ANO (Andrej Babiš, vlastník společnosti Mafra, která vydává deník Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz; pozn. redakce) a KSČM se dělily o další dvě příčky se ziskem 12,5 procenta. TOP 09 měla 11 procent, ODS 6,5 procenta. Lidovci by před týdnem stejně jako nyní dostali šest procent, Úsvit měl pět procent. SPOZ a zelení by dostali o půl procentního bodu více než nyní, Piráti naopak o půl procentního bodu méně.

K volbám se podle TNS Aisa určitě chystá stále více lidí, aktuálně 56 procent. Spíše volit půjde další pětina lidí, nedorazí 11 procent. Skutečná volební účast ale bude nižší než případné tři čtvrtiny, uvedl Kvasnička. Polovina lidí si podle průzkumu myslí, že prezident by měl jmenovat premiérem předsedu vítězné strany.

Předčasné volby 2013

Autoři: ,