Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Průzkum: Češi věří své vládě nejméně v Evropské unii, naopak stoupla důvěra k EU

Předseda vlády Andrej Babiš, 1. vicepremiér Jan Hamáček a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek vyjádření k závěrům vyjednávání české diplomacie a reakci ČR. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Češi věří vládě své země nejméně ze všech obyvatel zemí Evropské unie. V pondělní zveřejněné národní zprávě z unijního průzkumu Eurobarometr to uvedlo zastoupení Evropské komise v ČR. Podíl obyvatel Česka, kteří důvěřují české vládě, podle průzkumu meziročně klesl ze 40 na 19 procent. S opatřeními vlády proti šíření koronaviru je spokojena asi čtvrtina Čechů. Důvěra Čechů v EU meziročně stoupla z 39 procent na aktuálních 48 procent, což je nejvíce od roku 2013.
  11:55aktualizováno  17:13

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády poznamenal, že vláda musela kvůli koronaviru učinit nejméně populární opatření v historii České republiky. Má za pochopitelné, že to lidé vnímají tak, že ten, kdo opatření musí dělat, je vláda, a logicky jí tak dávají určitou část viny. 

Obyvatelé Česka oproti minulému průzkumu Eurobarometr, zveřejněnému loni v únoru, méně věří české vládě i Parlamentu. Podíl lidí důvěřujících Parlamentu v Česku klesl meziročně z 25 na 15 procent. Výrazně vyšší je důvěra v unii i třeba v OSN, která vzrostla ze 45 na 57 procent.

„My jsme na rok museli zavřít ekonomiku, kulturu, sport, vzdělávání, volnočasové aktivity. (...) Nemůžeme to srovnávat s tím, co bylo na jaře minulého roku. V té době nikdo nevěděl, jak bude covid dlouho působit,“ řekl Havlíček. „Pokud to trvá rok a déle, dochází peníze, firmy se zadlužují, lidé nemají jistotu práce, děti nemůžou chodit do škol, to se logicky projevuje v tom, že se hledá viník. A je pochopitelné, že lidé to vnímají tak, že ten, kdo opatření musí dělat, je vláda. Logicky jí dávají určitou část viny,“ dodal.

Zatímco své vládě i Parlamentu aktuálně věří méně než pětina Čechů, průměrná důvěra v národní vlády a Parlamenty za všechny země EU činí zhruba 36 procent. Průměrná důvěra v unii za všechny země EU činí 49 procent, a je tak podobná jako míra důvěry Čechů v unii. Česko však nadále patří k zemím s nejmenší důvěrou v EU. Nejvyšší je důvěra v EU v Portugalsku se 78 procenty a nejnižší ve Finsku s 37 procenty.

Tisková konference k vývoji v kauze Vrbětice. Zprava předseda vlády Andrej...
Andrej Babiš

Nedůvěra v českou vládu se odráží i v názorech účastníků průzkumu na úroveň demokracie v Česku a na protikoronavirová opatření vlády. Zatímco v předchozím průzkumu bylo s fungováním demokracie v Česku spokojeno 66 procent Čechů, nyní je to 45 procent. Průměrná spokojenost s fungováním národní demokracie za všechny země EU činí 55 procent.

Opatření zaváděná v Česku proti šíření nemoci covid-19 považuje naprostá většina Čechů - 68 procent - za oprávněná. S tím, jak opatření aplikuje česká vláda, je ale spokojeno 24 procent dotázaných. Naproti tomu s opatřeními zaváděnými krajskými a dalšími místními orgány je spokojeno 48 procent Čechů a s opatřeními zaváděnými EU 40 procent lidí.

Oproti minulému průzkumu značně poklesla i důvěra obyvatel Česka v ekonomiku. Situaci české ekonomiky nyní považuje za dobrou 30 procent dotázaných, zatímco v předchozím Eurobarometru ji kladně hodnotilo 71 procent Čechů. Naprostá většina Čechů ale stále pozitivně vnímá finanční situaci vlastních domácností nebo zaměstnanost v Česku.

Průzkum se prováděl letos od 17. do 22. února. Zúčastnilo se ho 1100 obyvatel Česka starších 15 let.

Autor:
Témata: Domov