17. května 2016 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průzkum: Nevěrných je 37 procent lidí. U poloviny to bylo jednorázové

nevěra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy nevěra | foto: Shutterstock

PRAHA Celkem 37 procent zadaných Čechů a Češek je či bylo nevěrných svému protějšku. U víc než poloviny z nich šlo o jednorázový „úlet“, třetina nevěrných si chce milenecký poměr udržet co nejdéle. Každý pětadvacátý nevěrník či nevěrnice má víc milenek či milenců.

Ukázal to průzkum, který v dubnu provedla agentura STEM/MARK. Zapojilo se do něj 980 heterosexuálních osob mezi 15 a 59 lety. Lékaři varují, že nevěra zvyšuje riziko šíření viru HIV. Počty nových pacientů jsou nyní rekordní.

Nevěra jako relaxace

Podle Laury Janáčkové ze sexuologického ústavu pražské Všeobecné fakultní nemocnice lidé berou nevěru často jako relaxaci. Obvykle bývají také ve svém vztahu nespokojení. Někteří experimentují, protože mají pocit, že jejich domácí sexuální život je nudný.

„Ženy to často dělají pro zvyšování svého sebevědomí. Dlouhodobý efekt to ale nemá. To, jak se zdály být dokonalé a úžasné, pak najednou nemají,“ uvedla Janáčková. Podle ní mohli muži svou nevěru nadhodnotit, ženy naopak podhodnotit. Zatímco na nevěrníky se okolí dívá jako na „výkonné kance“, o nevěrnicích nikdo neřekne nic dobrého, podotkla Janáčková.

Přílišná důvěřivost

Kondom používá jen třetina lidí. Zhruba dvě třetiny uvedly, že se před případnou nákazou při nevěře chrání „výběrem partnera“. Většinou ho znají déle a důvěřují mu. Podle Janáčkové ale výsledky ukazují, že by lidé tak důvěřiví být neměli. Neměli by být tak naivní a věřit, že jednorázový vztah měl vybraný člověk jen s nimi, dodala sexuoložka.

Šest procent zadaných mělo sex s osobami stejného pohlaví. Čtvrtina lidí nepovažuje za nevěru, pokud je jejich muž podvádí s jiným mužem či žena se ženou. Téměř dvě pětiny by partnerovi či partnerce odpustily při okamžitém ukončení románku. Tři z deseti lidí by svůj protějšek hned opustili.

Sex ve třech a více lidech - jen s osobami opačného pohlaví - vyzkoušelo devět procent lidí. Dalších sedm procent osob šlo do postele s více osobami stejného pohlaví. Muži víc sex své partnerky se ženou tolerují. Za nevěru ho nepovažují dvě pětiny z nich. Nevěru svého partnera s jiným mužem toleruje 13 procent žen.

Pětina lidí se po nevěře bála, že se mohla nakazit nějakou chorobou. Na test ale nešla. Devět procent se nechalo vyšetřit. Téměř tři čtvrtiny se ničeho neobávaly.

Rekordní počet nových pacientů

V Česku letos v prvním čtvrtletí přibylo rekordně nových pacientů s virem HIV. Testy potvrdily nákazu u 95 lidí. V únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od počátku sledování v roce 1985. Od října 1985 národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS evidovala 2715 nakažených virem HIV. U 467 z nich se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem zemřelo 241 pacientů.

Vir HIV se přenáší nejčastěji při sexu. Šíří se hlavně mezi muži, kteří měli sex s mužem. Podle Davida Jilicha z HIV centra Nemocnice Na Bulovce je to pak rizikové pro sexuální partnerky těchto mužů. Při sexu s více osobami „člověk na sebe bere i jejich prodělané sexuální choroby“, podotkl Jilich.

Sedm z deseti dotázaných spoléhá na to, že je jim protějšek věrný. Pětina lidí o věrnosti partnera či partnerky někdy pochybuje. Šest procent nevěří, že jsou jediní v životě své ženy či muže. Každý padesátý ví, že je mu partnerka či partner nevěrný. Pětina lidí své nevěry lituje, část z nich si prý ale nemohla pomoct.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz