23. dubna 2017 14:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S prací prezidenta je spokojena více než polovina Čechů, ukazuje průzkum

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 80Diskuse
Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA S prací prezidenta republiky jako instituce je spokojeno 57 procent Čechů. Podle nadpoloviční většiny lidí Miloš Zeman plní předvolební sliby a je prezidentem všech občanů. O tom, že Zeman vytváří dobrý obraz Česka v zahraničí, je přesvědčeno 42 procent občanů.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro Českou televizi (ČT) provedla agentura Kantar.

Z regionálního hlediska jsou s prezidentem nejvíce spokojeni lidé z Pardubického a Moravskoslezského kraje, kde ho kladně hodnotily čtyři pětiny dotázaných. „Naopak nespokojení jsou v Praze,“ řekla v neděli spoluatorka výzkumu Martina Hájková.

Z hlediska volebních preferencí hodnotí prezidenta kladně především příznivci levice. „Ale také vidíme určitý podíl spokojených u hnutí ANO a SPD,“ dodala Hájková.

Podle 58 procent Čechů Miloš Zeman přiměřeně vstupuje do legislativního procesu. Na otázku, zda plní své předvolební sliby, odpovědělo kladně 54 procent respondentů. O dva procentní body méně dotázaných bylo přesvědčených, že Miloš Zeman je prezidentem všech občanů. A těsně nadpoloviční většina občanů se domnívá, že současný prezident je nadstranický.

Podle 47 procent vhodně reprezentuje úřad. Že veřejné vystupování hlavy státu odpovídá jejich očekávání u funkce prezidenta, potvrdilo 45 procent účastníků průzkumu. O dva procentní body méně respondentů odpovědělo kladně na otázku, zda prezident plní slib sjednocovat společnost.

S tím, že Miloš Zeman vytváří dobrý obraz České republiky v zahraničí, souhlasilo 42 procent lidí. Prezidentovi postoje k Rusku hodnotilo kladně 41 procent réspondentů.

Výzkum veřejného mínění provedla pro Českou televizi agentura Kantar v období od 18. do 24. března. Zúčastnilo se ho 600 respondentů.

ČTK
  • 80Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj