4. ledna 2013 20:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průzkum: S rozsahem amnestie nesouhlasí přes 80 procent lidí

Vězni ve Všehrdech na Chomutovsku přebírají rozhodnutí o propuštění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězni ve Všehrdech na Chomutovsku přebírají rozhodnutí o propuštění. | foto: ČTK

S rozsahem prezidentské amnestie nesouhlasí 82,2 procenta Čechů. Odmítavý postoj panuje napříč celou ČR. Neliší se ani s ohledem na věk nebo dosažené vzdělání. Téměř 90 procent dotázaných si myslí, že by měl prezident amnestie detailně zdůvodňovat. Ukázal to z bleskový průzkum, který pro Českou televizi provedla společnost Median.

Největší nesouhlas Čechů vyvolalo udělení amnestie lidem, kteří jsou více než osm let stíháni za závažné hospodářské trestné činy, jako jsou podvody velkého rozsahu, daňové úniky nebo korupční kauzy. Názor, že by se na ně amnestie měla vztahovat, zastává šest procent respondentů. U lidí se základním vzděláním je to téměř deset procent. Proti je 92 procent respondentů.

ČTĚTE VÍCE

Celkem 83 procent dotázaných si myslí, že amnestie ovlivní kriminalitu v ČR. Nárůstu zločinů se nejvíce bojí lidé nad 60 let. Nejméně naopak mladí od 18 do 29 let. Tři čtvrtiny lidí by místo amnestie upřednostnily častější ukládání mírnějších alternativních testů, například veřejné práce.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 4. ledna, zúčastnilo se ho 617 respondentů.

Prezident Václav Klaus vyhlásil dílčí amnestii při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Vstoupila v platnost 2. ledna a promíjí některé nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavuje některá trestní stíhání.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz