Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průzkum: Schwarzenberg přeskočil komunisty

Česko

PRAHA Třetí nejsilnější stranou v zemi již podle čerstvého průzkumu není KSČM. Na této pozici je vystřídala TOP 09. Nově vzniklou stranu předsedy Karla Schwarzenberga by volilo 12,5 % lidí.

Vyplývá to z šetření, které včera zveřejnilo CVVM. Podle něj TOP 09 předstihla komunisty o půl procentního bodu.

Volby by vyhrála sociální demokracie, které by dal hlas téměř každý třetí volič – přesně získala 32% respondentů. Největšího rivala ČSSD, Občanskou demokratickou stranu, by volilo 28,5 % lidí. ODS proti minulému průzkumu ztratila zhruba procento a dá se předpokládat, že většina jejích bývalých sympatizantů přešla do tábora příznivců TOP 09.

Důvod k radosti mohou mít lidovci – po několika průzkumech, které jim věštily výsledky pod pětiprocentní hranicí, by se podle nejaktuálnějšího průzkumu opět dostali do sněmovny. Volit je hodlá šest procent respondentů. Naopak Strana zelených by se podle CVVM do sněmovny nedostala.

Pro Fischera jsou tři ze čtyř Podle průzkumu agentury STEM, který byl rovněž zveřejněn včera, má úřednický kabinet Jana Fischera nebývalou podporu. S jeho činností je spokojeno 77 % obyvatelstva, jeho pokračování do řádných voleb si přeje dokonce 79 % lidí. Jen pětině lidí by vadilo, pokud by Fischerova vláda měla vládnout až do léta.

Autor: