Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi ze zahraničních státníků nejvíce věří Putinovi, ukázal průzkum. Trump je mimo USA rekordně neoblíbený

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Washington Češi ze světových lídrů důvěřují nejvíce ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, nejméně pak čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Ukázal to ve středu zveřejněný průzkum společnosti Pew Research Center, v němž se jeho autoři ptali lidí ve 33 zemích světa zejména na postoj k šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi a názory na jeho politiku. Celkově průzkum ukázal, že důvěru v Trumpa má jen 29 procent oslovených, zatímco německé kancléřce Angele Merkelové věří 46 procent lidí.

Lidé v průzkumu odpovídali v jedné z otázek na to, kterému světovému státníkovi důvěřují nejvíce. Vyjádřit se měli k pěti lídrům - kromě Trumpa, Siho, Putina a Merkelové hodnotili ještě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Donlad Trump na zasedání OSN
Boj proti změnám klimatu je klíčové téma, tvrdí Merkelová

Pew Research Center provedl svůj průzkum ve spolupráci s Gallupovým ústavem v období mezi květnem a říjnem 2019, odpovídalo v něm téměř 37 000 lidí ve 33 zemích. Celkové výsledky ukázaly, že nejméně respondenti věří čínskému prezidentovi (28 procent), jen o jeden procentní bod více příznivců nasbíral Trump. Důvěru v Putinův úsudek vyjádřilo 33 procent lidí, o něco lépe na tom byli Macron (41 procent) a Merkelová (46 procent).

Výsledky byly ale radikálně odlišné v jednotlivých zemích: zatímco v západní Evropě ztrácel Trump a Putin, v zemích Visegrádu zase měla nižší popularitu Merkelová a v Japonsku Si Ťin-pching. Nejméně českých respondentů (17 procent) důvěřuje čínskému prezidentovi, pro Merkelovou se vyslovilo 25 procent dotázaných, pro Trumpa 28 procent, pro Macrona 30 procent a pro Putina 33 procent. Podobné výsledky měly i další země visegrádské čtyřky, přičemž na Slovensku má důvěru v Putina 49 procent oslovených, ale v Polsku jen 15 procent.

Německá kancléřka Merkelová má nejvíce příznivců ve Švédsku (86 procent) a Nizozemsku (82 procent), Macrona nejvíce uznávají v Německu (73 procent) a Nizozemsku (70 procent). Nejméně populární je Merkelová naopak v Řecku (22 procent) a Macron v Turecku (14 procent). Trump má nejvíce příznivců na Filipínách (77 procent) a nejméně v Mexiku (osm procent). Nejvstřícnější názory na čínského prezidenta panují v Nigérii (61 procent), nejméně vstřícné v Maďarsku a Japonsku (14 procent). Putinovi nejvíce věří v Rusku (73 procent), nejméně na Ukrajině (11 procent).

Trump je v zahraničí neoblíbený

Podle Pew Research Center Trumpa nejkritičtěji hodnotí obyvatelé západoevropských zemí. V Německu mu důvěru vyjádřilo 13 procent dotázaných, ve Švédsku 18 procent a ve Francii 20 procent. Rekordně nízkou důvěru má americký prezident v Turecku, kde se o něm kladně vyjádřilo jen 11 procent lidí, a v Mexiku, kde jej pozitivně vnímá osm procent oslovených. Naopak nejvíce podpory nasbíral Trump na Filipínách, kde mu důvěřuje 77 procent lidí, podporu 71 procent dotázaných má v Izraeli. Pozitivní náhled na amerického nejvyššího představitele převažuje také v Keni (65 procent), Nigérii (58 procent), Indii (56 procent) a Polsku (51 procent).

Nízká podpora Trumpa vyniká zejména ve srovnání s hodnocením předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy, který měl po celou dobu svého mandátu téměř ve všech sledovaných zemích nadpoloviční podporu. V Česku mu v roce 2013 vyjádřily důvěru tři čtvrtiny dotázaných, v Německu ho ve stejném roce vidělo pozitivně 88 procent lidí.

Co se týče některých konkrétních Trumpových kroků, tam nejvíce lidí kritizuje jeho zvyšování cel (68 procent), odstoupení od pařížské klimatické dohody (66 procent) a stavbu zdi na hranici s Mexikem (60 procent). Naopak přímé rozhovory se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem hodnotí jako přínos 41 procent lidí, zatímco 36 procent lidí s nimi nesouhlasí. Čeští respondenti se od průměru lišili zejména v otázce názoru na Trumpovu protiimigrační politiku: tu celkově neschvaluje 66 procent oslovených lidí, v ČR to bylo ale jen 32 procent. Naproti tomu 46 procent českých respondentů Trumpova opatření proti migraci chválí. Podobný názor mají i Maďaři, Poláci, Slováci a Italové. Za odstoupení od íránské jaderné dohody Trumpa celkově kritizovalo 62 procent oslovených, v Izraeli ale naopak 66 procent lidí uvedlo, že toto rozhodnutí schvaluje.

Současný americký prezident však navzdory své vysoké nepopularitě v zahraničí v posledních letech přece jen získal více příznivců. Například ve Francii mu v roce 2017 důvěřovalo 14 procent lidí, loni už to byla pětina, v Japonsku jeho podpora stoupla ve stejném období z 24 na 36 procent, v Itálii z 25 na 32 procent. V Rusku ale naopak klesla z 53 procent na 20. Za Českou republiku nejsou v šetření srovnatelná data k dispozici.

Vstřícněji podle průzkumu na Trumpovu politiku nahlížejí voliči pravicových populistických stran. Například příznivci britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) důvěřují Trumpovi z 63 procent, zatímco mezi jejími nevoliči amerického prezidenta dobře hodnotí jen pětina respondentů. V Česku Trumpa dobře hodnotí 41 procent voličů strany SPD Tomia Okamury, ale jen 21 procent jejích nevoličů.

Průzkum Pew Research Center se ale kromě osoby Donalda Trumpa ptal i obecněji na hodnocení obrazu Spojených států. Tady 54 procent dotázaných uvedlo, že jejich názor na USA je příznivý, 38 procent lidí tvrdilo opak. Nejvíce vstřícně hodnotících bylo v Izraeli (83 procent), na Filipínách (80 procent), v Polsku (79 procent) a v Jižní Koreji (77 procent). Nejméně v Turecku (20 procent), Rusku (29 procent) a Tunisku (33 procent). V Česku nahlíží na USA pozitivně přesně polovina respondentů.

Závěry průzkumu Pew Research Center víceméně potvrzují i zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a společnosti STEM/MARK z loňského roku. CVVM došla v listopadu ke zjištění, že Trumpovi spíše důvěřuje 23 procent Čechů, přičemž jejich počet v posledním roce a půl lehce stoupá. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK z loňského června má příznivý názor na Trumpa 25 procent dotazovaných obyvatel ČR, toto šetření nicméně poukazuje na mírný pokles důvěry oproti předloňskému roku.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.