Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Volby by znovu drtivě vyhrálo ANO. Do Sněmovny by prošla i TOP 09

Poslanci po šesti dnech dokončili první kolo jednání o možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. (25. ledna 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Do Sněmovny by se podle květnového průzkumu Medianu dostalo šest stran. Vyhrálo by ANO s 33 procenty, ODS by měla 14,5 procenta a Piráti 10 procent. Uspěly by také strany STAN, SPD a TOP 09.
  7:33aktualizováno  8:38

Vyplývá to z volebního modelu, který ve středu na svém webu zveřejnila agentura Median. Z vládních stran ve srovnání s dubnem posílily ODS, STAN i TOP 09, která se vrátila nad pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.

Komunisté by v květnovém volebním modelu získali čtyři procenta, s podporou 3,5 procenta následovalo PRO 2022 a také SOCDEM. Přísaha by měla tři procenta, KDU-ČSL dvě procenta a Trikolora a Zelení shodně 1,5 procenta.

Ze stran, které by se v květnu dostaly do Sněmovny, ve srovnání s dubnem výrazněji oslabilo SPD, ztratilo 2,5 procentního bodu. Naopak dál mírně rostly preference STAN, nárůst zaznamenala po dubnovém propadu na 3,5 procenta i TOP 09, v květnu by ji volilo 5,5 procenta lidí. ODS si polepšila o 1,5 procentního bodu.

Strany aktuální vládní koalice (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL + STAN + Piráti) mají v součtu podporu 40,5 procenta potenciálních voličů. Bez sestavení předvolebních koalic by získaly 99 poslaneckých křesel. Hnutí ANO by mělo 79 mandátů a SPD 22.

„Hnutí ANO si nadále dokáže nejlépe udržet své voliče. Jen přibližně desetina jeho bývalých voličů by nyní nevolila nebo neví, koho volit. ANO naopak získává nové voliče zejména z řad těch, kteří v roce 2021 k volbám nepřišli a těch, kteří volili strany, které se do Sněmovny nedostaly,“ uvedli autoři průzkumu. Dodali, že voliči koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nyní nejčastěji uvažují o volbě ODS a primární volbou minulých voličů koalice PirSTAN jsou nyní Piráti.

Volební potenciál ANO, což je hypotetický zisk, pokud by danou stranu volili všichni, kteří její volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, činil v květnu 39,5 procenta. Volební jádro ANO, tedy hlasy od pevně rozhodnutých voličů dané strany jistých si také účastí ve volbách bylo 22 procent. ODS má volební potenciál na úrovni 24 procent a volební jádro kolem sedmi procent. Piráti mají podle Medianu nadále poměrně vysoký voličský potenciál (18 procent), stejně jako hnutí STAN, obě strany mají ale relativně malé voličské jádro, Piráti kolem čtyř procent a STAN kolem tří procent.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v květnu určitě zúčastnilo 50 procent lidí. Dalších deset procent dotázaných účast zvažuje. Ochota zúčastnit se voleb oproti průzkumu v dubnu mírně klesla, uvedl Median.

Jisto svou účastí i volenou stranou si bylo v květnu 45,5 procenta respondentů, 37,5 procenta dotázaných si je jisto svou účastí, ale zatím nejsou pevně rozhodnuti o tom, kterou stranu by volili.

Svou účastí ani volenou stranou si není jistých 11 procent respondentů a šest procent ví, koho by v případných volbách volili, ale nejsou si jistí, zda by k volbám dorazili. „S ohledem na nezakotvenost více než poloviny voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní dostala do Poslanecké sněmovny,“ uvedli autoři průzkumu.

Nejjistější voličskou základnu má hnutí ANO. Necelé dvě třetiny voličů ANO si jsou jisty svou účastí u voleb a nezvažují jinou stranu. Rozhodnuté voliče má také SPD, 58 procent z nich se k volbám chystají a jinou stranu nezvažují. Ze sněmovních stran mají aktuálně nejméně zakotvené voliče Piráti.

Median v průzkumu mezi 6. a 31. květnem oslovil 1 013 lidí starších 18 let. Statistická chyba je půl procentního bodu u menších stran a až 3,5 procentního bodu u nejsilnějších stran.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!