29. listopadu 2017 6:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První adventní neděle zamotala lidem hlavu. Začíná totiž až tři týdny před Štědrým dnem

Adventní věnec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adventní věnec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní ‚netradiční‘ advent zamotal spoustě lidem hlavu. Možná jej někdo oslavil s jednou planoucí svíčkou už v neděli 26. listopadu, protože se mu to tak zdálo podle tradic správné. Učinil tak ale s předstihem. Proč letošní advent nastane jen tři týdny před Štědrým dnem?

„Advent začíná vždy v neděli, která připadne na 30. listopad nebo jemu nejbližší den. Podle toho trvá 22-28 dní,“ říká František Jemelka z Tiskového střediska České biskupské konference.

Jsme zvyklí a naučení, že první svíčku na ozdobeném věnci zapalujeme čtyři neděle před dlouho očekávaným Štědrým dnem. Letos je tomu jinak, první advent nás teprve čeká. Datum první adventní neděle je totiž pohyblivé. Poslední, čtvrtá, připadá vždy na neděli před Božím hodem vánočním, tedy 25. prosince. Někdy se proto může stát, že ji oslavíme až na Štědrý den.

Když zalistujeme v kalendáři, zjistíme, že taková situace nastává právě letos. V roce 2017 nás čeká nejkratší advent za posledních 11 let - trvá jen tři týdny, i když má čtyři adventní neděle. Kdy a jaké to tedy jsou? 

ADVENT

  • Označení pochází z latinského slova „adventus“, což znamená příchod (Ježíše Krista).
  • První začátky slavení sahají do konce 4. století do jižní Galie a Španělska.
  • Od 12. do 13. století se advent stal začátkem nového liturgického (církevního) roku, který do té doby začínal Vánocemi.
  • Advent není jen přípravou na Vánoce, ale podle duchovního obsahu nás vyzývá k setkávání s Kristem v každodenním životě.

1. Adventní neděle železná – 3. prosince
Na věnci hoří první svíčka. V tomto období nás čeká svátek sv. Barbory a také mikulášská nadílka. Označení železná je umělé a komerční.

2. Adventní neděle bronzová – 10. prosince
Během ní slaví všechny Lucie. K tomuto jménu se váže pranostika: Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

3. Adventní neděle stříbrná – 17. prosince

4. Adventní neděle zlatá 24. prosince
Zapalujeme poslední svíci. Adventní období končí o půlnoci na Štědrý den. Poslední zapálená svíčka by měla být bílé barvy a je zasvěcená Kristu.

„Adventní doba má 4 neděle a končí v předvečer slavnosti Narození Páně (24. prosince večer). Letošní advent je nejkratší možný, kdy končí večer přímo o 4. adventní neděli,“ vysvětluje Jemelka.

K tradiční výzdobě v předvánočním čase patří věnec, symbolizující vítězství, projev úcty a radosti, se čtyřmi svíčkami, které značí příchod Ježíše Krista. Adventní věnec bez svíček obvykle zdobí vchodové dveře. 

Kdy budou zavřené obchody?

Model zavřených obchodů, který schválila sněmovna minulý rok, bude neměnný. Na Štědrý den ještě stihnete nakoupit dárky do poledne, 25. a 26. prosince zůstanou obchody zavřené úplně, stejně tak na Nový rok. Ze zákazu prodeje o svátcích jsou výjimkou například lékárny, čerpací stanice nebo prodejny s plochou menší než 200 m². 

bapBarbora Pospíšilová

Najdete na Lidovky.cz