Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První Babišův den v USA: Inovace, CIA i basketbal

Premier Andrej Babiš na pracovní návštěvě USA navštívil zápas NBA Washington... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premier Andrej Babiš na pracovní návštěvě USA navštívil zápas NBA Washington... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

WASHINGTON (od zvláštního zpravodaje LN v USA)  Český premiér Andrej Babiš začal svou ostře sledovanou návštěvu Spojených států prezentací v Americké obchodní komoře. Na půdě instituce, která zastupuje zájmy amerického byznysu, představil čerstvou Národní inovační strategii České republiky.

„Byli přítomni zástupci velkých nadnárodních firem, které u nás vytvořily desítky tisíc pracovních míst. Naši strategii přijali velice pozitivně,“ řekl Babiš po setkání.

Mezi firmy zastoupené na schůzce nechyběly Cisco, Motorola, Google, Amazon, GE, nebo Bell Helicopter, která se uchází o zakázku na dodání vrtulníků české armádě. Vojsko poptává dvanáct víceúčelových helikoptér.

Babiš podpořil nákup vrtulníků metodou G to G (goverment to government - vláda vládě, pozn. red.). Dva z potenciálních pěti uchazečů jsou přitom americké firmy Bell Helicopter a Lockheed Martin.

Bell nabízí stroje Yankee, které jsou supermoderní verzí nejslavnějších vrtulníků války ve Vietnamu: UH1 - Iroquois, známějších pod přezdívkou Huey.

Havlíček ministrem? Zatím ne

Babišovi pomáhal s prezentací místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, kterého sám Babiš označil za svou „pravou ruku v oblasti inovací“. Havlíček je totiž hlavním autorem dokumentu, který na 28 stranách zdůrazňuje nutnost podporovat technologické inkubátory, startupové projekty a digitální Česko včetně průmyslu a státní správy. Na dotaz, jestli s ním počítá ve vládě, odpověděl, že se sice rád obklopuje schopnými lidmi, ale „pan Havlíček má svůj byznys a toto téma není na stole.“

Babiš s manželkou byl na zápase NBA.
Vlajky na hotelu, kde bydlí během návštěvy USA česká delegace.

Ze sídla Americké obchodní komory se delegace odebrala do sídla Národní nadace pro vědu. Babiš měl následně jednání, kterého se média nemohla zúčastnit. Z jednání pochází tento tweet: 

06.března 2019 v 18:56, příspěvek archivován: 06.března 2019 v 19:40

Skvělá zpráva pro českou vědu. Při jednání s prestižním federálním úřadem pro vědu jsme po představení naší vize dohodli velice konkrétní spolupráci. Do Česka se velmi brzy vypraví mise ředitelů @NSF, která připraví prioritní oblasti spolufinancování české vědy americkou stranou.

V oblasti inovací Babiš zůstal i poté. Vládní delegace se vypravila do areálu Marylandské univerzity, která se pyšní dvěma nobelisty. V jejím sídle se předseda vlády sešel s vedoucími jednotlivých projektů programu pro umělou inteligenci. Právě Artificial Intelligence nebo AI, jak zní anglická zkratka názvu tohoto odvětví, patří k pilířům česko-americké výzkumné spolupráce. 

Premiérovi byly představeny novinky v oblasti robotiky, autonomních automobilů i rozeznávání tváří. „Chtěl bych, aby se Česko stalo hubem umělé inteligence,“ prohlásil Babiš po návštěvě univerzity.

Akademici z Marylandu se mimo jiné intenzivně zaměřují na oblast strojového učení. Přes Atlantik navíc spolupracují se svými kolegy z pražské ČVUT. Čeští odborníci se zase dlouhodobě zapojují do amerických obranných projektů.

Cesta do Langley i za basketem

Klíčový bod Babišova středečního programu následoval odpoledne. Pouze v doprovodu důstojníka české ochranné služby se český premiér vydal do ústředí americké CIA v Langley ve Virginii. Ministerský předseda se setkal s ředitelkou Ginou Haspelovou a dalšími vysokými představiteli výzvědné služby. Dosud žádný jiný český premiér nebo prezident neměl na svém programu návštěvu CIA. (Více o Babišově návštěvě v centrále CIA si přečtěte ZDE).

Bílý dům - sídlo prezidenta USA.

Bílý dům - sídlo prezidenta USA.

Program prvního dne Babišovy návštěvy v USA skončil odlehčeně: s manželkou zavítal na zápas Washington Wizards, celku basketbalové NBA, ve kterém hraje nejlepší český basketbalista současnosti Tomáš Satoranský. Hráč s číslem 31 zažívá svou dosud nejlepší sezonu v NBA a je pravidelně nasazován v základní sestavě. Tentokrát k výhře Wizards přispěl 14 body, třemi doskoky a šesti asistencemi.

Nervozita před setkáním s Trumpem

Cesta českého premiéra do USA má vyvrcholit ve čtvrtek před dvacátou hodinou středoevropského času, kdy spolu s manželkou zavítá do Bílého domu. „Nebudu skrývat, že jsem trochu nervózní. Je to velká událost pro Českou republiku, věřím, že neuděláme ostudu,“ řekl ve středu Babiš.

Mezi hlavní témata vrcholného setkání politiků by měla patřit kybernetická a energetická bezpečnost. První téma souvisí s tažením proti čínským technologickým gigantům, které Spojené státy považují za bezpečnostní riziko. Druhý bod má vazbu na jaderný tendr v Česku a na snahu Američanů prodat Evropě americký zkapalněný plyn, který se dopravuje tankery do Polska.

„Pro Česko je výhodnější mít více zdrojů dodávek plynu,“ vysvětlil premiér Babiš.

Babiš chce s Trumpem jednat také o připravovaných vyšších amerických clech na evropská auta, která by silně zasáhla českou ekonomiku. Podle něj je proti clům i Americká obchodní komora, kterou navštívil ve středu.

Američané budou na setkání Trumpa s Babišem ve velmi silné sestavě. Jednání se má zúčastnit viceprezident Michael Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, ministr energetiky Rick Perry či poradce pro národní bezpečnost John Bolton. U stolu usedne též americký velvyslanec v Praze Stephen King.

Česká výprava kromě premiéra takto vysoké „šarže“ nezahrnuje. Proti americké delegaci usednou velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, náměstek bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Martin Povejšil, náměstek strategické sekce ministerstva obrany Jakub Landovský nebo místopředseda vládní rady pro výzkum a inovace Karel Havlíček.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...