Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První se mají vrátit do škol nejmenší žáci a praktická výuka. Příchod deváťáků už není prioritní

Česko

  16:03aktualizováno  16:05
Praha - Do škol by se měli po jejich znovuotevření vrátit jako první nejmenší žáci a praktická výuka středoškoláků či vysokoškoláků, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Návrat žáků devátých tříd podle ní přestává být prioritní. Úřad má dlouhodobý plán návratu do škol připraven, termíny určí ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo školství už také připravilo návody a instruktážní videa pro testování ve školách.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jan SalačMAFRA

Vláda nakoupí pět milionů sad antigenních testů pro školy, jejich citlivost ověřovat nebude

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že přesnější informace k návratu dětí do škol budou k dispozici příští týden, kdy má jednat s ministerstvem školství. Ve středu řekl, že by se děti do škol mohly vrátit ve druhé polovině dubna. 

Podmínkou je pravidelné testování. Mluvčí ministra Barbora Peterová na začátku týdne uvedla, že v případě zlepšení epidemie bude úřad navrhovat otevření školek, prvního stupně základních škol a posledních ročníků základních a středních škol. Kvůli epidemii jsou od 1. března otevřené jen školy pro děti zdravotníků a dalších profesí, ostatní se učí z domova.

Podle ministerstva školství je v tuto chvíli namístě zaměřit se víc zejména na návrat nejmenších žáků a obnovení praktické výuky na středních či vysokých školách, řekla Lednová. Plaga už před týdnem uvedl, že by se přednostní návrat do škol neměl týkat jen prvňáků a druháků, ale i třetích až pátých tříd. 

„Naproti tomu například v případě devátých tříd základních škol už priorita jejich plné prezenční přítomnosti odeznívá,“ řekla Lednová. Upřednostnění jejich návratu ministerstvo dřív zdůvodňovalo přípravou na přijímací zkoušky na střední školy. Ty budou v první polovině května.

Ministerstvo má podle Lednové svůj plán návratu do škol připraven. Priority vypracovalo už loni v říjnu, řekla. Později pak podle ní úřad ještě jednal s ministerstvem zdravotnictví o dalších úpravách, které se týkaly například fungování malotřídek nebo individuální výuky v základních uměleckých školách. Kvůli nepříznivému vývoji epidemie se ale tyto změny v systému neudělaly.

„Stejně jako vždy v minulosti jsme v tuto chvíli plně připraveni spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví na další avizované aktualizaci systému PES,“ řekla Lednová. Co se týče konkrétních termínů, musí o nich rozhodnout ministerstvo zdravotnictví, dodala.

Blatný prozradil, kdy se žáci vrátí do škol. Stěžejní bude pravidelné testování

Na dotaz, zda ministerstvo chystá pilotní testování ve školách, řekla, že vyzkoušelo logistiku a průběh testování ve škole, kterou zřizuje. Původní termín pilotního testování žáků se plánoval na březen. Ve zmíněné škole ověřil úřad postupy testování ještě předtím. Kromě toho připravil metodické materiály a instruktážní videa, doplnila.

Vláda ve čtvrtek rozhodla o pořízení pěti milionů sad antigenních testů do zásob Správy státních hmotných rezerv a jejich distribuci školám. Od 23. března se mají povinně testovat pracovníci škol, které zajišťují péči o děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat