19. května 2018 10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První český homosexuální pár byl soudem uznán za rodiče dítěte

Barvy duhy, oficiální symbol LGBT komunit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barvy duhy, oficiální symbol LGBT komunit | foto: Reuters

BRNO Český Nejvyšší soud uznal počátkem května rozhodnutí kalifornské justice, která prohlásila dvojici českých homosexuálů za rodiče nedávno narozeného dítěte. Jde o první český stejnopohlavní pár uznaný právoplatnými rodiči, řekl deníku právník, který se problematice věnuje.

O případu píše sobotní Mladá fronta Dnes (MfD).  Dítě porodila homosexuálnímu páru náhradní matka v Kalifornii před několika měsíci. Vajíčko poskytnuté dárkyní bylo oplodněno spermatem jednoho z budoucích otců. Kalifornské úřady následně uznaly oba Čechy za rodiče novorozeněte.

Protože dítě mělo americký rodný list i cestovní pas, obrátil se homosexuální pár na advokátku Kateřinu Menclovou, aby jim pomohla získat české doklady. „Bylo mi řečeno, že pokud chceme Karolíně zařídit české doklady, musíme se obrátit na Nejvyšší soud, který svým rozhodnutím uzná rozsudek státu Kalifornie, jenž prohlašuje oba partnery rodiči,“ řekla Menclová MfD.

Rozsudek uznávající rodičovství obou mužů vynesl Nejvyšší soud letos 2. května. S verdiktem se advokátka obrátila na české úřady, které mají rodný list vydat.

Kalla: „Rozhodnutí je důležité i symbolicky.“

Advokát Petr Kalla, jenž se problematice věnuje, řekl Mladé frontě Dnes, že rozhodnutí je důležité symbolicky. Podle Kally jde o první český stejnopohlavní pár, který byl uznán právoplatnými rodiči.

Deník připomněl, že k vyřešení případu přispěl nález Ústavního soudu. Ústavní soudci loni v červenci zrušili rozsudek Nejvyššího soudu, který neumožnil páru gayů žijících v Americe stát se právními rodiči i na území České republiky.

Gayové a lesby v Česku nemohou vstoupit do manželství, mohou uzavírat registrované partnerství. Zákon jim nedovoluje společně adoptovat děti.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz