Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První chod i lék na potenci

Česko

Jak se staří Egypťané dívali na stvoření světa? V jejich představách rozhodně nechybělo vajíčko: Z pravodstva se vynořil prvotní pahorek a na něm spočívalo tajemné vejce. Z něj povstal božský pták, který byl dárcem světla a pořádku. Ukončil tak dosavadní chaos. „To je podstata mýtu, jehož jednotlivé verze se ovšem liší v tom, jak vejce vzniklo, kde bylo umístěno a jaký pták z něho povstal,“ vysvětluje Břetislav Vachala z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze.

Vejce však nevystupovalo jen ve staroegyptských mýtech. „Součástí pohřební výbavy dávných Egypťanů byla z blíže neznámého důvodu holubí, husí a pštrosí vejce. V některých hrobech se našly také hliněné a travertinové modely vajec,“ připomíná profesor Vachala. Vejce ale nepatřila mezi pokrmy zesnulých, nejspíše tedy měla určitý symbolický význam. Podle Břetislava Vachaly je navíc zajímavé, že se sen o pojídání vejce považoval za zlý.

Krásná Helena ze skořápky To staří Římané si konzumaci této potraviny naopak užívali. Vajíčko bylo na hostinách prvním chodem a odtud pochází i latinské úsloví ab ovo, tedy od vejce, znamenající přeneseně „od úplného počátku“.

„Vajíčka představovala důležitou potravinu pro všechny společenské vrstvy, kromě toho se často přidávala i do různých léků, například do prostředku, který měl vyvolat potrat, nebo do medikamentu proti mužské impotenci,“ upozorňuje docent Václav Marek z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK. Dále připomíná, že například římský básník Ovidius vejce zmiňuje jako prostředek na povzbuzení lásky. To potvrzují i některá vyobrazení na řeckých vázách vyráběných v tehdejších koloniích. „K sedící ženě přistupuje mladík a přináší jí předmět vejčitého tvaru,“ popisuje jeden z příkladů docentka Iva Ondřejová z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. Vázy se dávaly zemřelým do hrobů a tak výjev mohl symbolizovat i znovuzrození.

Z vajíčka se podle docentky Ondřejové měli narodit také synové nejvyššího boha Dia a spartské královny Ledy, dvojčata Kastor a Pollux. Jejich jména dnes nesou hvězdy v souhvězdí Blíženců. Uvnitř skořápky navíc podle mytologie začal i život sestry dvojčat, krásné Heleny, kvůli níž propukla trojská válka.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...