130 let

První dětská reality show

Česko

Televize CBS odvezla děti do města v poušti a natáčela, jak si bez dospělých poradí

LOS ANGELES/PRAHA Pobouření a požadavky na stažení z programu vyvolala ve Spojených státech další kontroverzní reality show. Televize CBS chce od 19. září vysílat pořad s názvem Kid Nation, jehož objekty se stala skupina čtyřiceti dětí. Nejmladší dívce je 8,5 roku a nejstaršímu chlapci 15 let. Televizní kamery je nepřetržitě sledovaly po dobu 40 dnů v dubnu a květnu. Široko daleko se přitom nevyskytovali žádní rodiče ani učitelé.

Americká média pořad přirovnala k románu Williama Goldinga „Pán much“. Příběh odhalující krutost dětí a slabé stránky lidské povahy vypráví o skupině chlapců, kteří se ocitnou na pustém ostrově. Tam se snaží vybudovat demokratickou společnost, aby mohli přežít v divočině. Jejich dobré úmysly se ale zvrtnou a souboj mezi dvěma chlapci soupeřícími o vedení skončí tím, že se děti navzájem začnou zabíjet. Přestože je Kid Nation proti Goldingovu románu „nevinným dětským táborem“, vysloužil si v USA vlnu kritiky. Ještě před uvedením show se objevují obvinění z vykořisťování a zneužívání dětí a pochybnosti o tom, zda pořad neporušuje zákony.

Televizní štáb do pořadu vybral 40 dětí, které přihlásili jejich rodiče, a odvezl je do opuštěného westernového městečka Bonanza City v Novém Mexiku. Tam si musely bez pomoci dospělých a jakýchkoli moderních zařízení samy poradit a vybudovat fungující společnost. Podle autorů pořadu bylo jejich cílem ukázat, jak „děti uspějí tam, kde dospělí selhávají“.

Dojde na spory i slzy

Dramatický propagační klip CBS, který je ke zhlédnutí i na serveru YouTube, představuje malé účastníky show jako úplně první „dětský národ“. „Netušil jsem, že je tak těžké být zastupitelem města,“ svěřuje se desetiletý Zach.

Když se dva chlapci dostanou do ostré hádky, třetí je uklidní projevem o tom, že„tady nezastupujete jen sami sebe! Musíme všem předvést, že se různě staré děti dokážou vytvořit fungující společnost.“

Děti si zvolí čtyřčlennou radu, která určuje pravidla. Také se musejí potýkat s různými druhy domácích prací, jako je nošení vody ze studny, chov zvířat, vaření, uklízení, praní prádla na valše nebo vedení (nealkoholického) baru. V každé epizodě pak mohou za splnění různých úkolů vyhrát odměnu, jejíž podobu určí rada - například knihovnu nebo videohry.

Na rozdíl od tradičních reality show tu však nedochází k vyřazování dětí. Každé může odejít domů, když se pro to rozhodne. A nejen v tyto okamžiky dojde i na slzy.

Na konci každého dílu jedno z dětí získá (na doporučení rady) zlatou hvězdu vážící necelý kilogram v hodnotě 20 000 dolarů (400 000 korun). Každé z dětí navíc za účast obdrželo 5000 dolarů. Rodiče přihlášených dětí nicméně tvrdí, že jim nejde o ceny, ale o nezapomenutelné zážitky pro jejich ratolesti. Podle agentury AFP kritici ale poukazují na to, že rodiče ve smlouvách podepsali, že si uvědomují, že mohou své děti vystavovat riziku „vážného zranění, nemoci, nebo smrti, včetně utopení, pádů z výšky, setkání s divokými a domácími zvířaty, sexuálně přenosných chorob, HIV či těhotenství. Podle jedné z matek, kterou vyzpovídala stanice CNN, však televize CBS slíbila, že „ve skutečnosti jde o letní tábor“.

Některé z dětí však z natáčení nevyvázly bez šrámů. Jedna z dívek utrpěla při vaření popáleniny obličeje od horkého oleje, další děti se prý omylem napily bělidla na prádlo. Autor show Tom Forman však odmítl, že by dětem „hrozilo vážné nebezpečí. Po celou dobu byli k dispozici lékaři, tým psychologů i odborníci na divoká zvířata.“ Žádné porušení zákonů nezjistil po prošetření stížností ani místní šerif Greg Solano.

***

Kid Nation

Třináctidílná reality show z produkce televize CBS se volně inspirovala populární knihou „Pán much“ od spisovatele Williama Goldinga a pracovně se jí také říká „dětský Survivor“.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás