Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První dny bude policie benevolentnější, pak přitvrdí. Česko vstupuje do zatím nejtvrdšího lockdownu

Na Trutnovsku bude dohlížet na dodržování opatření v průběhu 24 hodin 280... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Trutnovsku bude dohlížet na dodržování opatření v průběhu 24 hodin 280... | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA  Vojáci a celníci natáhnou na ramena bílé pásky, aby pomohli odvrátit riziko, že se budou houfně navlékat ty černé, smuteční. Bílý návlek značí, že se příslušníci řečených složek přidají k policii v rámci zostřeného dohledu nad dodržováním protiepidemických opatření.

Už od pondělního rána jsou v ulicích policejní hlídky, dohlížejí na tři oblasti: na opouštění okresů a obcí; na zakrytí dýchadel adekvátním prostředkem a na omezený maloobchod se službami. Úhrnem je na to vyčleněno 26 tisíc policistů z nejrůznějších útvarů, od pořádkových sil po kriminálku.

Kontroly mají namátkový charakter. Mezi okresy vytipovala policie asi 500 stanovišť na významných trasách včetně dálnic, kde budou hlídky zasahovat pravidelně a s vyšší intenzitou. O ostatní místa se nárazově postarají mobilní týmy. Hlídky budou stavět auta, mohou se objevit ve vlacích a autobusech, na nádražích.

„První dny bude policie benevolentnější, chápe, že řada občanů si nemohla o víkendu potřebné doklady pořídit, ale od poloviny týdne už nebudeme tak tolerantní. Budeme vyžadovat dodržování, a bude-li to nutné, budeme sankcionovat,“ řekl v neděli první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Při opuštění okresu musí mít člověk písemný doklad, že naplňuje jednu z výjimek (třeba za prací, k lékaři, na pohřeb), elektronicky nestačí, hlídky budou vyžadovat papírový doklad. Postačí ale i rukou psané čestné prohlášení. Kromě práce, tam to musí být doklad od zaměstnavatele, služební průkaz či pracovní smlouva. Při pohybu uvnitř okresu stačí ústní zdůvodnění.

Je povinností každého člověka, aby měl vysvětlení přichystáno. Pokud hlídka jasně prokáže, že došlo na přestupek, a provinilec souhlasí, pokuta na místě může být až deset tisíc. Jinak se věc předává do správního řízení.

Vondrášek zdůraznil, že smyslem lockdownu i přísnosti při vymáhání je odvrátit scénář o třiceti tisících nakažených denně a nemocnicích, jež přepadnou za hranu možností. „Apeluji na všechny, aby si uvědomili, že bojujeme o životy, že bojujeme s pandemií, ne s orgány, které činí nepopulární rozhodnutí,“ dodal.

Omezení pohybu platí ode dneška také v okresech Cheb a Sokolov v Karlovarském...
Policista kontroluje řidiče, který míří směrem do uzavřeného okresu Cheb.

Vojáci i celníci se zapojí nejdříve v úterý. „Vláda teprve musí schválit nařízení o vyčlenění až pěti tisíc vojáků. Kolik jich skutečně nastoupí, bude záležet na potřebách policie,“ řekl serveru Lidovky.cz Jan Pejšek, mluvčí resortu obrany.

Ministři mají nařízení schválit v pondělí, celníků vyčlení tři sta. Policie zatím počítá se zapojením 3834 členů armády a 270 celníků. Sloužit budou vždy v tandemu s policistou. Asi třicet tisíc uniforem nebude v ulicích a na cestách najednou, slouží na směny. V jeden okamžik se budou kontrolou zaobírat řádově tisíce lidí.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...