Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První várku roušek a rukavic pro státní rezervy koupí vnitro. Miliardového tendru se účastní hlavně české firmy

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po setkání s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po setkání s... | foto: ČTK

Praha V pondělí uložila vláda Správě státních hmotných rezerv (SSHR) nakoupit ochranné pomůcky tak, aby se neopakoval scénář s nástupem pandemie, kdy jich byl kritický nedostatek. Kabinet na to vyčlenil 3,7 miliardy korun. Jak zjistily Lidovky.cz, první dodávku roušek, respirátorů či rukavic a dalšího zdravotnického materiálu získá správa od ministerstva vnitra. To totiž vypsalo tendr na zdravotnický materiál za 1,4 miliardy a už je ve fázi hodnocení nabídek od dodavatelů.

„Proběhlo už otevírání obálek. Abychom SSHR ulehčili práci, dohodli jsme se na vládě, že tendr dotáhneme do konce. Pomůcky, které takto nakoupíme, předáme do SSHR a budou tvořit základ pohotovostních zásob,“ potvrdil v rozhovoru pro Lidovky.cz vicepremiér Hamáček.

Podle jeho slov jsou ve hře především tuzemské společnosti. V minulosti resort čelil kritice právě za minimální zapojení domácího průmyslu. Stát nakupoval převážně v Číně.

„Vzhledem k tomu, že postupujeme podle zákona, nemůžeme vypsat tendr jenom pro české výrobce. To nejde. Nemohu mluvit o probíhajícím tendru v detailu, ale co vím, tak drtivá většina přihlášených firem jsou z Česka,“ dodal Hamáček.

SSHR plánuje rozdělit pořízení zásob do dvou fází. V první fázi správa nakoupí polovinu požadovaného množství v hodnotě až 1,85 miliardy korun. Pro druhou část vznikne takzvaný rezervační systém, přes který bude možné u vybraných dodavatelů rezervovat materiál a předfinální produkt.

V LN a na webu Lidovky.cz přineseme zítra celý rozhovor s vicepremiérem Janem Hamáčkem. 

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?