130 let

Alexandr Lazarov z ČVUT. | foto: A. LAZAROV

Rozhovor

První masky z ČVUT jdou do nemocnic. Zájem firem o spolupráci byl obrovský, popisuje šéf vývojářů Lazarov

Česko
  •   5:00
Praha - Výzkumníci z Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) rychle zareagovali na akutní nedostatek respirátorů a již před pár týdny začali s vývojem polomasky chránící proti koronaviru. Protože na výrobu prototypů využívají nepříliš běžnou technologii 3D tisku, ČVUT před týdnem vyzvalo české firmy a výzkumná centra ke spolupráci. Výzva měla velký ohlas.

„Ozvalo se nám strašně moc firem, které se do toho chtějí zapojit,“ říká Alexandr Lazarov z ČVUT, který má vývoj 3D tisku na starost. Nyní se již pracuje na tom, aby bylo možné vyrábět polomasky vstřikováním plastů do připravených forem, což by mělo zvýšit produkci až na deset tisíc kusů denně ze současných 400 až 500 z 3D tiskáren.

Lidovky.cz: V čem se liší vlastnosti polomasky od běžného respirátoru?
Rozdíl je v tom, že polomaska dokonale těsní ústa a nos, tím pádem není možné, aby procházel vzduch mezi tělem respirátoru a obličejem. Větší účinnost spočívá v tom, že pokud máte respirátor, tak sice máte filtr s ochranou třídy P3, ale něco vám může procházet mezi obličejem a respirátorem. To je u nás vyřešeno silikonovým těsněním. Je tam kartušový filtr, který je k tomu přišroubovaný. Díky výdechovému ventilu můžete vydechovat, ale už nevpouští zpátky nepřefiltrovaný vzduch.

Jak vznikají nové české respirátory a proč jsou výjimečné? Koncept výroby je revoluční, říká Doležalová z ČVUT

Lidovky.cz:  Kolik jich teď vyrábíte?
Každá 3D tiskárna vyrobí asi 52 respirátorů za 15 hodin. Metodou 3D tisku jsme tak schopni produkovat 400 až 500 respirátorů denně. Můžeme ale odeslat soubory do Německa, kde mají 80 těch tiskáren. Koordinaci tisku polomasek si přebrala společnost HP, která vyrábí 3D tiskárny. Bude zajišťovat modely a potřebný materiál.

Lidovky.cz: Od příštího týdne už se ale chcete dostat na deset tisíc kusů denně pomocí střikolisu...
V tuto chvíli to vyvíjíme, připravujeme podklady. Je to v podstatě velmi náročné, delegovali jsme to ale na firmu Beneš a Lát, která má v tomto odvětví velkou praxi. My už to jenom koordinujeme. Ozvalo se nám strašně moc firem, které se chtějí zapojit. Nabízejí svoje výrobní kapacity, zaměstnance a podobně...

Masky není vyrábí speciální 3D tiskárny HP MultiJet Fusion. Ty mají na...
Tělo ochranné masky se vyrábí na 3D tiskárně, respirátor je dále složen z...

Lidovky.cz: Filtry vám dodává společnost Sigma Lutín u Olomouce. Má dostatečnou kapacitu pro takový objem výroby?
Ano, mělo by to tak být. Ale pokud se budeme bavit o číslech kolem deseti tisíc, stále nemáme potvrzeno, že budou mít dostatečnou kapacitu. V tuto chvíli jsou schopni vyrábět jednotky tisíc, ale myslím, že i těch deset tisíc by měli zvládnout.

Lidovky.cz:  To vám potvrdilo vedení společnosti?
Ano.

Lidovky.cz: Původně jste ale chtěli jít v případě filtru cestou nanovlákna...
Ano, ale nepodařilo se nám zajistit dostatečný prostup vzduchu, takže dýchání bylo trochu těžší, než by mělo být podle normy. Abychom to co nejdříve dostali do nemocnic, zvolili jsme cestu hotového řešení, tedy kartušového filtru. Firma Sigma má už filtr certifikovaný. Máme tak jistotu, že ten nádech bude přesně podle norem.

Přelomový izraelský nápad, jak šetřit s testy na koronavirus? Smíchají a najednou otestují vzorky až 64 lidí

Lidovky.cz: V pondělí jste jednali s ministerstvem zdravotnictví. Kolik si jich objednalo?
Podepsali jsme dodávku na 600 kusů, které půjdou do fakultních nemocnic. Do konce týdne je musíme dodat. Záleží na ministerstvu, jak to přerozdělí. Během dalších týdnů by to mělo být 400 kusů za den. Vím, že proběhla nějaká komunikace i s policií a s hasiči. Zatím k tomu však nemám žádné další informace.

Lidovky.cz: Jakou cenu stát zaplatí za jeden kus?
Výrobní náklady jsou určené na 650 korun za kus. My už se tady s tím musíme nějak popasovat, abychom se do toho vešli...

Lidovky.cz: Předpokládám, že primární jsou nemocnice, ale uvažujete o distribuci i pro veřejnost?
Polomaska poskytuje zbytečně vysokou ochranu na běžné nošení ven nebo do práce. Tam, myslím, stačí respirátor s nižší ochranou, případně rouška. Ta vás samozřejmě neochrání před vnikem viru do organismu. V tuto chvíli jde o to, abychom ochránili především zdravotníky a složky integrovaného záchranného systému.

Sigma zvládá 7000 filtrů týdně. Zatím

Pražské ČVUT by mohlo příští týden vyrábět až deset tisíc kusů polomasek denně. Výrobu by však mohl pozastavit nedostatek filtrů proti koronaviru. Ty dodává společnost Sigma, jejíž výrobní kapacita nyní dosahuje jen 7000 filtrů týdně. Výrazné navýšení produkce ovšem vyžaduje peníze.

„K investicím do technologií ale můžeme přistoupit jen v případě, kdy stát nebo jeho složky projeví závazný zájem o dlouhodobé dodávky. V současné době navíc plníme již nasmlouvané objednávky pro složky integrovaného záchranného systému a nemocnice,“ řekl serveru Lidovky.cz Jan Čapka, člen dozorčí rady a právník společnosti Sigma.

Čapka dodal, že se chystají nabídnout příslušným orgánům uzavření rámcové smlouvy. Celý proces jednání mezi ČVUT a Sigmou totiž koordinuje CzechInvest a ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí CzechInvestu Jana Kohoutová potvrdila, že zájem státu o filtry trvá. „Uzavření rámcové smlouvy a nákupy celkově řeší ministerstvo zdravotnictví. Filtry by mohl dodávat již zmiňovaný Výzkumný a vývojový ústav Sigma Lutín a jedna pardubická firma, s oběma subjekty nyní probíhají jednání.“ řekla serveru Lidovky.cz Kohoutová.

Pro výrobu filtrů navíc Sigma využívá kupované materiály i polotovary, a nelze tak předvídat, jak budou nyní dostupné.

Autor: Lenka D. Jančarová
  • Vybrali jsme pro Vás