Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Debata: Drahoš by Babišovi nedal ‚bianco šek‘, Zeman ho znovu pověří sestavením vlády

Česko

  19:45aktualizováno  20:55
PRAHA - Ve 20:15 začal první očekávaný duel obou kandidátů na prezidenta. Miloš Zeman i Jiří Drahoš přijali nabídku televize Prima a utkali se v debatě s názvem Česko hledá prezidenta. Přímý přenos z pražského Hudebního divadla Karlín moderoval Karel Voříšek.

Prezidentský duel Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Moderuje Karel Voříšek. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zeman ve středu pověří Andreje Babiše (ANO) jednáním o sestavení nové vlády. Premiérem ho jmenuje v průběhu února. Zeman to řekl v debatě televize Prima s jeho prezidentským protikandidátem Jiřím Drahošem v Hudebním divadle Karlín. Ve středu se Zeman s Babišem setká na Pražském hradě, aby od něj přijal demisi vlády.

Drahoš během debaty řekl, že on by v pozici prezidenta nedal žádné „bianco pokusy“ a možnost sestavit vládu by dal vítězi voleb. Řekl také, že premiér není volená funkce, ale funkce jmenovaná. „Vítěz voleb nemá automaticky nárok na premiéra, nedovedu si představit, že by premiérem byl trestně stíhaný člověk,“ řekl Drahoš.

Babišova menšinová vláda schválila demisi minulý týden ve středu pět týdnů po jmenování. Reagovala tak na úterní hlasování sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí.
Hrad původně oznámil, že demisi Zeman přijme do konce minulého pracovního týdne, brzké přijetí předpokládali i zástupci vlády. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček později vyjádření změnil, nepodařilo se podle něj najít v Zemanově programu volný čas. K programu prezidenta řekl, že se v Lánech chystá na volební duel s Drahošem. Později uvedl, že se Zeman minulý týden v nemocnici podrobil menšímu zákroku v ústech. 

Oba kandidáti si po televizním duelu na TV Prima podali ruce.
Prezidentský duel na TV Prima ‚Česko hledá prezidenta‘.

Zeman obvinil svého vyzyvatele Drahoše, že neumí dodržovat ani elementární pravidla, a je prý proto „poněkud nebezpečný sobě i svému okolí“. Vytkl mu, že se nedrží pravidel debaty v televizi Prima. Drahoš se proti tomu ohradil s tím, že si témata debaty pamatuje dobře a že jeho otázka na nejhorší Zemanův zážitek za jeho prezidentování byla s nimi v souladu.

Zemanův tábor také často přerušoval nesouhlasnými výkřiky a pískotem Drahošovo vystoupení.

Příznivci obou kandidátů vyjadřovali potleskem i pískotem či bučením své sympatie a antipatie vůči kandidátům hned od začátku. Moderátor Karel Voříšek je musel několikrát uklidňovat. Debatu podle něj u televizních obrazovek sledovaly dva miliony diváků, oznámil zhruba po půl hodině jejího trvání.

Hádka před divadlem.

Televizní duely mohou být klíčovým prvkem, který rozhodne o nové hlavě státu pro nadcházejících pět let. Současný prezident Miloš Zeman a jeho vyzyvatel Jiří Drahoš mají před sebou možná nejdůležitější chvíle několik měsíců trvající kampaně. Server Lidovky.cz zjišťoval, jak se na takovou diskuzi připravit a na co si musí dát uchazeči o Hrad pozor - ČTĚTE ZDE.

Prostor k diskusi nabídlo hned několik televizních stanic. Miloš Zeman sám vystoupil v neděli v televizi Nova a poté v pondělí na TV Barrandov. Oba kandidáti kývli na návrhy TV Prima a České televize. Druhou debatu bude přenášet ČT1 a ČT24 ve čtvrtek 25. ledna od 20 hodin z Rudolfina a bude ji moderovat Světlana Witowská.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat