7. dubna 2015 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První rozsudek kauzy Rath nese vzkaz: Přiznání se korupčníkům vyplatí

Kottovi, podle soudu hlavní organizátoři, nepřišli.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kottovi, podle soudu hlavní organizátoři, nepřišli. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Krajský soud v Praze vynesl rozsudek nad manželi Kottovými a současně poslal vzkaz bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi i dosud neodhaleným korupčníkům. První rozsudek v kauze, která odstartovala před třemi lety zatčením tehdy ještě poslance Ratha, má jednoznačné vyznění: ve Středočeském kraji pracoval sofistikovaný korupční systém.

Soudce Robert Pacovský začal dlouho očekávaný verdikt předčítat v úterý krátce po poledni a trvalo mu to přes tři hodiny. Z devíti obžalovaných si jeho slova přišli vyslechnout jen tři. Omluvili se i hlavní spolupracovníci Davida Ratha, od úterka nepravomocně odsouzení korupčníci – manželé Kottovi.

„Byli jedním z hlavních příjemců úplatků. Z dokazování vyplývá, že měli klíčovou roli v páchání trestné činnosti. Měli vliv na veřejné zakázky v kraji, i když žádný oficiální vztah ke středočeskému hejtmanství neměli,“ konstatoval soudce Pacovský a uznal je vinnými ve všech bodech obžaloby.

Konkrétně: za osm zmanipulovaných zakázek. Kromě nejznámější opravy buštěhradského zámku šlo vesměs o tendry na vybavení středočeských nemocnic.

Někdejší ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové, dnes Kottové, a jejímu manželovi Petru Kottovi proto udělil stejný trest: 7,5 roku vězení. Státní zástupce Petr Jirát jim přitom navrhoval devítiletý trest, Pacovský ovšem zvolil výměru přesně v polovině trestní sazby.

Jirát přitom plně neuspěl ani s žádostí, aby jim soud zabavil veškerý majetek. Vedle nalezených 30 milionů ve sklepě i dům či auta. „Byl by to trest nepřiměřeně přísný,“ řekl Pacovský a opět zvolil střední cestu: kromě milionů uložených ve sklepě jim zkonfiskoval přes pět milionů korun, které měli uložené v bankách, a s nimi i cenné papíry.

Kolik dostal Rathův spolek?
Petr Kott, náměstek kladenské nemocnice7,5 roku
propadnutí zajištěného majetku ve výši 14 852 500 korun, 78 500 eur, 1487 dolarů a cenných papírů
Kateřina Kottová, dříve Pancová, ředitelka kladenské nemocnice7,5 rokupropadnutí téhož zajištěného majetku a dále částky 3 miliony korun na účtu a v bankovní schránce
Martin Jireš, manažer firmy Puro Klima5,5 letpropadnutí 2 203 korun a zákaz činnosti na 3 roky
Pavel Drážďanský, šéf Konstruktivy Branko5 letpropadnutí částky 2 579 tisíc, zákaz činnosti na 3 roky, peněžitý trest 500 tisíc korun
Tomáš Mladý, manažer Konstruktivy Branko
5 let
peněžitý trest 500 tisíc korun
Jindřich Řehák, majitel firmy Hospimed
5,5 rokupeněžitý trest jeden milion korun, zákaz činnosti na 3 roky
Jan Hájek, manažer firmy B. Braun Medical3 roky podmíněně odložené na dobu 4 letpeněžitý trest 500 tisíc korun
Václav Kovanda, manažer firmy Pohl cz3 roky podmíněně odložené na dobu 4 letpeněžitý trest 500 tisíc korun, zákaz činnosti na 2 roky
Ivana Salačová, majitelka firmy Fisa
3 roky podmíněně odložené na dobu 5 letpeněžní trest jeden milion korun, zákaz činnosti na 3 roky

„S tresty jsem vcelku spokojen, u hlavních pachatelů jsou skutečně přísné,“ řekl hned po rozsudku serveru Lidovky.cz žalobce Jirát. Zároveň připustil, že se přesto odvolá. A to právě kvůli onomu částečnému zabavení majetku.

Salačová jako příklad pro mafiány

Podle výroku soudu neměla obžaloba mezer: proti Kottovým svědčily prostorové odposlechy, telefonické odposlechy, poznámky v diářích, e-mailové zprávy a konečně i svědectví stavařky Ivany Salačové, která si vysloužila postavení spolupracující obvinění. A s tím i nízký trest.

„Výpověď Ivany Salačové byla úplná a pravdivá. Navíc nikdy nestála osamoceně, byla podpořena dalšími důkazy,“ ohodnotil soudce Pacovský její svědectví a uložil jí pouze tříletou podmínku. K tomu ovšem přidal peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun. „Ten jen téměř mimo mé možnosti,“ řekla serveru Lidovky.cz k pokutě Salačová.

Pacovský přesto i ve zdůvodnění trval na tom, že zvolil pro kajícnici Salačovou mírný trest. „A to i z důvodů generální prevence.“ Jinými slovy: justice si slibuje, že příklad Salačové může inspirovat i kriminálníky v jiných případech, kteří se díky vidině nižšího trestu rozhodnout svědčit proti svým kumpánům.

To důležité jsme slyšeli

Pacovský si současně neodpustil šťouchanec do dalších osob sedících na lavici obžalovaných. Výslovně zmínil manažery stavební firmy Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského a Tomáše Mladého, které poslal do vězení na pět let. „Pokud by se doznali, dalo by se uvažovat o trestu pod spodní hranicí trestní sazby,“ řekl. Jenže Salačová byla jedinou, kdo se přiznal.

Ivana Salačová s policisty spolupracovala. Od soudu odešla s podmíněným trestem.
Rozsudek si přišla poslechnout i Lucia Novanská. Její případ, stejně jako...

Pacovský smetl i námitky obžalovaných, že některé odposlechy nebyly srozumitelné. „Senát je slyšel opakovaně, a to i v optimálních podmínkách. Přesto jsme nebrali ohled na ty odposlechy, které byly nezřetelné,“ vysvětloval.

Otazník do poslední chvíle visel i nad úplatky, které podle obžaloby předávali manažeři zdravotnických firem. Vyšetřovací tým sice předávky sledoval, ale aby se dostal až ke konečnému příjemci úplatků, nezasáhl. Obžalovaní se pak u soudu hájili tím, že v předávaných kufřících byly pouze reklamní letáky. „To je absurdní vysvětlení, když uvážíme, že kufříky byly zamčené, Kott musel vylamovat zámky a Pancová se jej ptala: ‚Kolik si toho přinesl?‘,“ argumentoval v tomto bodě Pacovský.

A Rath už ví

Úterní rozsudek předjímá i rozhodnutí o vině Davida Ratha a administrátorky tendrů Lucie Novanské, které soudce kvůli častým žádostem o odročení vyloučil k samostatnému projednání. Minimálně jméno Novanské při zdůvodnění zmínil opakovaně. Bez jejího přičinění by podle něj korupční systém vůbec nemohl fungovat. A když vypočítával, komu šly peníze z úplatků, dával si Pacovský záležet na tom, aby zdůraznil, že „mimo jiné manželům Kottovým“.

Pod „mimo jiné“ bylo možné snadno dosadit jméno exposlance a exhejtmana Ratha. „Myslím si, že se mu to každopádně dobře neposlouchalo,“ řekl pro Lidovky.cz Jirát.

A opravdu. Rath pozdě odpoledne řekl agentuře ČTK, že odsouzení manželů Kottových vnímá jako „politický monstrproces“. Pacovský podle něj ignoroval důkazy. Rath nicméně očekává, že i jej čeká obdobný trest.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz