20. července 2010 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První školní příručka o sexu má odpůrce: 3 000 rodičů

Žáci základní školy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žáci základní školy (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Již více než tři tisícovky rodičů podepsaly protest proti první oficiální příručce, jak učit o sexu. Tu v dubnu zveřejnilo ministerstvo školství, aby se sexuální výchovou pomohlo často tápajícím učitelům základních škol. Jen od pátku se k čerstvé iniciativě přidalo 500 rodičů.

Oficiální sexuální příručka ministerstva školství vzbudila odpor rodičů. Už 3 tisíce rodičů podepsalo petici, přidalo se i přes sto kněží.

Začátek nového školního roku se blíží a s ním sílí i protesty proti

Sexualita ze všech stran

Příručka pojímá sexualitu z různých úhlů. Zabývá se dospíváním, anatomií, antikoncepcí, etikou vztahů, sexuálními poruchami, homosexualitou či různými deviacemi. Radí, jak se vyhnout sexuálně přenosným nemocem či skrytým sexuálním nabídkám na internetu.

modernímu a velmi otevřenému způsobu, jakým je materiál sepsán. Příručku přitom sepsalo 14 odborníků včetně renomovaných sexuologů Hany Fifkové či Radima Uzla.

Chcete děti souložící bez zábran? ptají se rodiče
Nejagilnějším odpůrcem je Výbor na obranu rodičovských práv (VORP), kterému se podařilo shromáždit na tři tisíce protestních podpisů, když jen od pátku do pondělí se připojilo dalších 500. VORP proti podle něj příliš velké sexuální otevřenosti jde s heslem: "Opravdu chcete, aby se vaše děti učily na základní škole souložit bez zábran a výčitek s kýmkoli, kdykoli a jakkoli?" K iniciativě se již připojilo 108 katolických kněží.

Ministerstvo školství kritiku tradicionalistických rodičů odmítá. "Naprosto jasně jsme již na jaře říkali, že jde pouze o doporučení.

Komu vadí hra Kompot

Většina kritiky se snesla na kapitolu Didaktické náměty Pavla Petrnouška. Zde se učitelé dočtou třeba to, jak nenásilnou formou učit žáky používat kondom: "Vyučující může žáky sedící v učebně v kruhu přivítat podáním ruky v kondomu." Petrnoušek navrhuje i, tradicionalisty snad nejvíce kritizovanou, hru – Kompot. Při ní sedí děti v kruhu a pokud se jich týká výrok jejich stojícího spolužáka – už jste se někdy zamilovali, líbali se, opili se, onanovali, měly menstruaci, sledovali pornografii – mění si navzájem místa.

Pokud škola dojde po dohodě s rodiči k závěru, že se radami řídit nehodlá, tak nemusí," říká mluvčí resortu Kateřina Böhmová.

"O sexualitě mají poučovat rodiče"
Podle mluvčí výboru Anny Brychtové z Luk na Jihlavou by se ovšem stát a školy měly v této oblasti držet zcela stranou. "O sexualitě a intimním životě mají děti poučovat rodiče, protože vycítí vhodnou dobu a zvolí vhodný způsob," vysvětluje Brychtová. Příručka a doprovodné ministerské doporučení, jak sexuální výchovu na školách provozovat, podle ní dětem poskytne "předčasné a příliš názorné informace" a bude je "vychovávat k sexuálnímu sobectví a autoerotice".

Iniciativě vadí i skutečnost, že sex je líčen více jako zábava než jako prostředek k početí dítěte. "Nikde není zmiňována sexualita jako síla sloužící kromě vzájemné radosti také k početí a výchově dětí, naopak obě publikace jsou plné doporučování různých druhů antikoncepce," stojí v prohlášení VORP.

Masturbace, orgasmus či deflorace
Rodičům vadí i fakt, že příručka shovívavě hledí na homosexualitu a navrhuje učitelům, aby dětem vysvětlili pojmy, jako je třeba masturbace, orgasmus, deflorace či orální sex.

Podobný názor má i Marek Dunda, administrátor farnosti ve Vranově nad Dyjí: "Děti jsou uváděny do všech možných detailů, praktik a různých úchylek. Tím se narušuje jejich stud a hrozí jejich předčasný vstup do sexuálního života."