Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko trápí zima. Ke sněhu se teď přidal mráz

Česko

  21:45aktualizováno  28. října 7:58
PRAHA - V Česku v neděli ráno spadly teploty pod nulu a ještě více tak zkomplikovaly dopravu. Na silnicích se totiž začala tvořit námraza a vozovka je na většině míst špatně sjízdná. Ještě více se tak zhoršila sobotní situace, kdy napadl první sníh a prakticky ihned způsobil kalamitu.

Zima přišla brzy. Sníh na mnoha místech zkomplikoval dopravu. foto: ČTK

Husté sněžení v Jeseníkách v noci ustalo a situace na tamních silnicích se zklidnila. Komunikace v horském regionu jsou sjízdné, řidiči by ale do vyšších poloh Olomouckého kraje, ve kterých v sobotu napadlo až deset centimetrů sněhu, neměli vyjíždět bez zimních pneumatik.

"Všechny silnice jsou sjízdné. Přestalo sněžit a problémy nemáme ani s náledím," řekl v neděli dispečer šumperských cestářů, podle kterého je sníh z většiny silnic v Jeseníkách odklizen. "Pouze v horských úsecích leží na silnicích maximálně centimetrová vrstva ujetého sněhu, která je pokryta posypem," dodal.

Ve Zlínském kraji v noci napadly přibližně dva centimetry sněhu. "Sníh napadl pouze ve vyšších polohách a naštěstí nezačal namrzat. Všechny silnice v kraji jsou sjízdné," řekl dispečer Správy a údržby silnic Zlínska.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po nočním sněžení sjízdné. Řidiči by i přesto měli být opatrní, a to hlavně na Bruntálsku, kde provoz obdobně jako v sobotu komplikují ztěžklé větve a stromy, které se lámou a zasahují do vozovky. V regionu by se rovněž mohly tvořit sněhového jazyky.

Na silnicích ve východních Čechách se objevuje ledovka, někde zůstává sníh. Silničáři doporučují řidičům opatrnost a zimní výbavu. Ledovka se objevila například na silnici první třídy 37 mezi Trhovou Kamenicí a Nasavrky. Problémy jsou ale i na dalších místech.

V neděli přestane sněžit

Podle meteorologů by v neděli měly srážky ustávat a teploty by měly vystoupit na nulu až čtyři stupně Celsia. Pro dnešní den do 10:00 ještě platí výstraha meteorologů před novou sněhovou pokrývku. Výstraha platí i pro sněhové jazyky a náledí.

Na západě Čech už přestalo v noci sněžit, vzhledem k ochlazení a poklesu teplot pod bod mrazu jsou však silnice na mnoha místech namrzlé. Teplota se pohybovala v Plzeňském a Karlovarském kraji mezi třemi až šesti stupni pod nulou.

Hory na západě pokrylo několik centimetrů sněhu, který neodtává a zůstává místy ležet i na méně frekventovaných silnicích. Především na cestách druhé a třetí třídy může být buď rozbředlá vrstva sněhu, nebo místy ujetá a namrzlá vrstva. Bez zimních pneumatik by řidiči do hor vůbec neměli vyjíždět. I v neděli hrozí, že pod náporem těžkého sněhu mohou praskat stromy.

Silnice na Vysočině jsou po nočním sněžení sjízdné. Řidiči by ale měli být opatrní hlavně na komunikacích nižších tříd, řekl Jiří Havel z jihlavského dispečinku Správy a údržby silnic (SÚS). Od ranních hodin udržují komunikace na Vysočině cestáři na 72 vozidlech.

Teploty v regionu se pohybují od nuly do minus dvou stupňů Celsia. Meteorologové proto varují před tvorbou náledí a ve vyšších polohách i sněhových jazyků. Přes den má oblačnost na Vysočině postupně ubývat a sněhové přeháňky se vyskytnou jen ojediněle.

Na většině jihočeských vozovek leží vrstva sněhu. Komunikace by však měly být všude sjízdné, i když řidič musí počítat s mírnými komplikacemi, řekl Karel Huisl z dispečinku Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje. Prakticky po území celého regionu stále lehce sněží a mírně mrzne.

Zima přišla brzy. Sníh na mnoha místech zkomplikoval dopravu.

"Počítali jsme s tímto počasím, takže první sypače vyjeli na vozovky už v sobotu před půlnocí," uvedl Huisl. Podle něj však řidiči nemohou očekávat, že komunikace budou hned čisté a suché. "Stále nám sněží a, i když vozovku posolíme, tak chvíli trvá, než ten posyp začne působit, a auta pak také musí tu břečku rozjezdit," řekl.

V sobotu sníh překvapil
V sobotu napadl první sníh a zkomplikoval dopravu v celém Česku. Sedm lidí se zranilo při sobotní srážce tří aut u obce Blažejovice na Prachaticku. Dvě osoby utrpěly těžká zranění. Příčinou havárie bylo pravděpodobně nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky. Jde o druhou vážnou nehodu během soboty. V ranních hodinách zemřel jeden člověk u Veselí nad Lužnicí, nepřežil čelní náraz do stromu.

Čtěte více o sobotní situaci:

Stromy padající pod tíhou sněhu zastavily asi na dvacítce místech železniční provoz. Na třech místech do nich dokonce narazil vlak. Nejvážnější situace nastala v úseku Kralupy nad Vltavou - Nelahozeves, kde strom shodil trakční vedení a vzápětí do něj narazil rychlík.

Zima přišla brzy. Sníh na mnoha místech zkomplikoval dopravu.

Nehoda u Kralup se stala na trati z Prahy do Děčína, provoz byl přerušen v obou směrech. Zpoždění mezinárodních rychlíků dosahovalo kolem 80 minut, některé vnitrostátní spoje byly zrušeny. ČD zajišťovaly pro cestující náhradní autobusovou dopravu. Zavést se ji však nepodařilo v úseku Chomutov - Vejprty, kde přerušila provoz sněhová kalamita.

Stromy na tratích bránily v provozu také vlakům na Chomutovsku, Rakovnicku, na Vysočině, na Jičínsku a Trutnovsku, provoz byl omezen také na trati mezi stanicemi Praha Smíchov a Praha Radotín.

Autoři: ,