130 let

První stop: španělská chřipka

Česko

PRAHA Za Rakouska-Uherska mohli Češi cestovat do Spojených států zcela volně. Po první světové válce ovšem americké úřady podmínky výrazně zpřísnily.

Po zkušenostech se španělskou chřipkou, které na celém světě podlehly miliony lidí, se totiž Američané začali bát, že by přistěhovalci a návštěvníci mohli do Nového světa zavléci další podobně smrtící choroby.

Československo navázalo se Spojenými státy diplomatické styky v roce 1919. K omezení vstupu sáhli Američané o čtyři roky později. „Šlo o kvótový systém z let 1923 až 1924. Netýkalo se to ovšem jen Československa, ale všech států, kterým byly rovněž přiděleny kvóty,“ vysvětluje Josef Opatrný z Karlovy univerzity.

Důvodem byla snaha amerických úřadů ochránit vlastní obyvatelstvo před nákazou - jednak skutečnou v medicínském slova smyslu, ale také politickou.

„Kvóty souvisely s vlnou španělské chřipky. Veřejné mínění, které má tradičně v USA velký vliv, bylo v této době úplně ,pomatené‘ obavou, že může být zavlečena další podobná nákaza. Druhou věcí byly obavy ze šíření takříkajíc podvratných idejí, což souviselo s revolucí v Rusku a vznikem Sovětského svazu,“ dodává Josef Opatrný.

Kvóty se v průběhu let pružně měnily a každý, kdo chtěl získat povolenku pro vstup, si o ni musel zažádat na konzulátu.

Víza, tak jak je známe dnes, zavedli Američané po druhé světové válce. Jen několik měsíců po pádu komunistického režimu, konkrétně 15. května 1990, Československo vízovou povinnost pro Američany jednostranně zrušilo. Spojené státy ovšem tento krok prozatím nenásledovaly.

Pokud na začátku kvótového systému stál strach z šíření chorob, později hrály roli i obavy z nekontrolované imigrace. Ty se ostatně objevily už v 19. století, ale týkaly se především přistěhovalců z Asie.

„V devatenáctém století mohl do Spojených států v podstatě kdokoliv, kdo byl fyzicky i duševně zdráv. To se ovšem netýkalo Asiatů, hlavně Číňanů. V Kalifornii, na západním pobřeží, totiž docházelo k protičínským pogromům a vláda se na ně rozhodla reagovat omezováním vstupu pro toto etnikum,“ upřesňuje Opatrný.

***

Státy, s nimiž má Česko bezvízový styk

EVROPA

Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Izrael, Makedonie, Moldavsko, Monako, Srbsko, Turecko, Ukrajina

ASIE Filipíny, Gruzie, Hongkong, Japonsko, Korea, Kyrgyzstán, Malajsie, Singapur, Tchaj-wan

AFRIKA JAR, Maroko

AMERIKA Argentina, Belize, Bolívie, Brazílie, Dominikánská republika, Ekvádor, Guatemala, Honduras, Chile, Kanada, Kolumbie, Kostarika, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Salvador, Uruguay, Venezuela

OSTATNÍ Nový Zéland

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás