Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První tropický den letošního roku. V pondělí padaly teplotní rekordy, na třech místech bylo přes 30 stupňů

V pondělí lidé v tropických teplotách odkládali teplé oblečení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pondělí lidé v tropických teplotách odkládali teplé oblečení. | foto: ČTK

PRAHA Pondělí bylo prvním tropickým dnem tohoto roku. Teploty na třech místech v Česku překonaly 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci s 30,9 stupně Celsia, nad třicítku rtuť teploměru vystoupala také v Dobřanech a Plzni-Mikulce. Na třetině meteorologických stanic, které měří teplotu déle než 30 let, v pondělí padly teplotní rekordy. V pražském Klementinu, kde se měří teplota od roku 1775, byl s 28,9 stupně vyrovnán rekord z roku 1834, řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. Loni byl prvním tropickým dnem 13. červen.

Na některých místech v Česku podle meteorologů překonají teploty v úterý opět třicítku. Nejvyšší teplota 11. května byla naměřena v roce 1907 v Přerově a činila 32,1 stupně Celsia.

Na stanici Plzeň-Bolevec, která měří teplotu déle než 30 let, padl teplotní rekord z roku 1998, který činil 28,2 stupně. Stanice v Dobřanech a Plzni-Mikulce ještě neměří teplotu 30 let. Těsně třicetistupňové hranice nedosáhly stanice na pražském Karlově a v Dobřichovicích, kde do tropického dne chyběla desetina stupně. Nejčastěji v pondělí teploty vystoupaly na 25 až 29 stupnů Celsia.

Obecně bylo v pondělí nejtepleji v jihozápadních a středních Čechách, shrnul meteorolog. Nejčastěji byly překonány rekordy z let 1998 a 2000. Absolutní rekord 34,2 stupně Celsia z Přerova z roku 1907 pokořen nebyl, uvedli meteorologové na webu.

Teplo bylo i v neděli, v západní polovině Čech meteorologové naměřili až 27 stupňů. Nejtepleji bylo v Plzni s 28 stupni Celsia, teplotní rekordy se ale přepisovaly jen výjimečně. Po nynějších vysokých teplotách se podle meteorologů v polovině května prudce ochladí až pod 15 stupňů. Další týdny zase přinesou oteplení.

Květnu předcházel velmi chladný duben. Spolu s dubnem roku 1977 byl pátým nejchladnějším dubnem od roku 1961. Chladnější duben než ten letošní byl naposledy v roce 1997.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...