Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

První verdikt o Čapím hnízdě. Jsou indicie, že farma patřila Agrofertu, píší auditoři

Česko

  6:00
PRAHA - Auditoři ministerstva financí uvádí, že jsou indicie, že farma patřila pod Agrofert Andreje Babiše. První ze tří prověrek padesátimilionové dotace pro Farmu Čapí hnízdo je hotová. Auditoři ministerstva financí dokončili svoji zprávu, kterou mají LN k dispozici podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zeman s Babišem při prohlídce Čapího hnízda. foto: ČTK

Závěr je šalamounský, auditoři říkají, že podezření na propojení farmy s Agrofertem v době žádosti o dotaci a jejího čerpání nemohou potvrdit ani vyvrátit. Definitivní odpověď, jestli farma byla součástí holdingu, může podle českých auditorů dát jen Evropská komise, která na rozdíl od nich smí prověřit i ty firmy v holdingu, jež žádnou dotaci nedostaly.

Agrofert patří ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO), který vlastní i LN a server Lidovky.cz. Mimořádný audit si objednala Evropská komise.

U kriminalistů vyšetřujících kauzu Čapí hnízdo se údajně našly odposlechy

Auditoři mají za to, že osobní provázanost firem je doložená. Jednak o ní mluvil sám ministr Babiš v projevu ve sněmovně, kde řekl, že v letech 2008 až 2010 Čapí hnízdo patřilo dvěma jeho dospělým dětem a bratrovi jeho partnerky. Druhým dokladem je čestné prohlášení Martina Herodese, bratra partnerky, že v době čerpání dotace vlastnil 60 procent „čapích“ akcií.

Samo o sobě rodinné propojení na porušení dotačních podmínek nestačí, současně s tím musí být splněna ještě jedna podmínka – některá z firem z Agrofertu by musela podnikat na propojeném trhu. Tedy v pohostinství, cestovním ruchu či ubytování. A právě tohle čeští auditoři hlásí, že nemají jak ověřit, protože je k tomu zákon neopravňuje. Nemohou podle svých slov žádat po jiných firmách než společnosti Imoba, jíž farma dnes patří, listiny, prověřovat trh kvůli hospodářské soutěži nebo zpovídat klienty. To může policie nebo Evropská komise. Policie dotaci vyšetřuje a případem se zabývá také OLAF, evropská agentura pro boj s podvody. Závěry těchto dvou prověrek ještě známé nejsou.

Česká kontrola uvádí, že jsou indicie o tom, že Farma Čapí hnízdo patřila pod Agrofert, tedy že neměla nárok na dotaci. Pokud se EK rozhodne propojení trhů prozkoumat a kdyby zjistila, že k němu došlo, musel by Agrofert dotaci vrátit. Audit korekci nenavrhuje.

Ministr Babiš nechtěl výsledek komentovat. „Neznám závěry auditu, obraťte se na Imobu,“ uvedl. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že k žádnému pochybení nedošlo. „Jsme přesvědčeni, že ke stejnému závěru dojde i Evropská komise,“ řekl Hanzelka.

Pro Agrofert je podle Hanzelky rozhodující, že audit označil celou dotaci za způsobilou a nenavrhl vracení ani její části. V kolonce pro výsledek je uvedeno „bez zjištění“. „Tedy že vše proběhlo podle pravidel, což jsme očekávali. Přesto však s některými dílčími závěry nesouhlasíme. Zejména s tím, že auditní orgán dle svého vyjádření neposoudil některá údajná rizika, která si sám definoval. Jsme přesvědčeni, že auditní orgán mohl odstranit veškeré své pochybnosti. Proč se tak nestalo, je nám záhadou. Šetření probíhalo několik měsíců. Imoba je přesvědčena, že ve svém vyjádření všechny pochybnosti auditního orgánu vyvrátila,“ sdělil LN Hanzelka.

Na mysli má právě prověření toho, jestli některá z firem v holdingu nepodnikala v letech 2008 až 2010 na propojeném trhu. Jak uvádějí auditoři, ve skupině jsou firmy, které podle zapsaného předmětu podnikání nebo živnosti vykazují indicie, že by to tak mohlo být. Uvádějí třeba chemičky Deza a Precheza, pekárenskou společnost Penam nebo ZZN Pardubice.

Imoba se při auditu bránila, aby se v rámci spojeného trhu posuzovali jen čtyř a vícehvězdičkové hotely schopné nabídnout kongresové služby nebo podobnou úroveň stravování. Kontroloři to odmítli s tím, že Farma Čapí hnízdo si sama v žádosti o dotaci definovala svůj záběr podstatně šířeji. Zohlednit by se tak měly i semináře, jednodenní kulturní akce či koncerty. Tohle ale už bude případně úkol pro Evropskou komisi.

Doména a auto

Společnost Farma Čapí hnízdo vznikla v lednu roku 2008 přejmenováním ZZN Agro Pelhřimov, jejímž jediným majitelem byla do konce roku 2007 ZZN Pelhřimov, podnik ve skupině Agrofert. Pak se akcie mění na anonymní a z veřejných zdrojů nelze nijak doložit, komu v dotačním období multifunkční kongresové centrum patřilo. Auditoři kvůli tomu žádali o listiny účastníků valných hromad farmy, ale Imoba jim odpověděla, že je nemůže dohledat. Vlastní stanovy přitom nařizují, aby se soupiska dělala a archivovala. „Nedoložení dokumentů a neposkytnutí vysvětlení je indicií, která zvyšuje riziko, že Farma Čapí hnízdo byla jednou hospodářskou entitou se společností Agrofert.

Mezi dalšími indiciemi propojení zpráva uvádí okolnosti, za jakých kongresový komplex se zoologickým koutkem získal úvěr od české pobočky banky HSBC. Agrofert se za 350milionovou půjčku zaručil v plné výši, a bylo to v rámci bankou určeném limitu na ručení společnostem v rámci skupiny Agrofert. „Úrok“ pro Čapí hnízdo činil 1,25 procenta ročně z čerpané částky. Podle auditorů tak nízká sazba neodpovídá rizikovosti projektu, faktu, že nový podnik měl nulové zkušenosti v oboru a nesjednaly se žádné smluvní garance.

„Z veřejně dostupných účetních uzávěrek Agrofert Holding a Imoba vyplývá, že případná poskytovaná ručení byla vždy pouze ve prospěch společností v rámci skupiny Agrofert, což potvrzuje velmi nadstandardní vztah vůči auditované osobě,“ stojí ve zprávě, kde se doplňuje, že také výroční zpráva ZZN Pelhřimov za rok 2008 odepisovala pohledávku vůči Čapímu hnízdu jako vůči podniku ve skupině. Imoba to vysvětluje tím, že ve výroční zprávě je chyba, kterou v době jejího zpracování auditoři přehlédli.

Jako další náznak se uvádí vlastnictví webové domény www.capihnizdo.cz. Doménu si dne 27. prosince 2007 nechal zaregistrovat Agrofert, který ji dodnes vlastní. Registrace byla provedená až poté, co akcie farmy přešly na nové majitele mimo skupinu. „Registrace domény jinou společností bez smluvního ošetření podmínek jejího používání v rámci projektu opět vede auditorský tým k nemožnosti vyloučení hypotézy, že žadatel o dotaci patřil do skupiny Agrofert,“ napsali auditoři. Mezi podobné náznaky zařadili i to, že si Farma Čapí hnízdo pronajímala jedno auto od firmy Agrotec, která je také součástí Agrofertu.

Scénáře vývoje

Další vývoj teď záleží na Evropské komisi. Může se pustit do zevrubné prověrky firem v holdingu, aby si ověřila, jestli některá z nich podnikala v propojeném tržním odvětví jako multifunkční areál u středočeských Olbramovic. Může se ale také spokojit se závěrem českého auditu, že všechny výdaje jsou způsobilé, a tuto část příběhu uzavřít.

I tak dál poběží další dvě linie. Policie na základě anonymního trestního oznámení dotaci zkoumá také a věnuje se jí i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Z pohledu případů, kterým se OLAF věnuje, představuje padesát milionů korun pro Čapí hnízdo drobné.

Stejně jako z pohledu hospodaření Agrofertu či celkové sumy, která na vybudování hotelového a kongresového komplexu se zvířaty padla. Dotace představuje 11,45 procenta celkových nákladů. Zajímavost případu pro evropskou agenturu i komisi ale dodává osoba majitele holdingu Agrofert, protože je současně ministrem financí a vlastníkem mediálního domu.

Až OLAF svoji prověrku dokončí, má tři možnosti. Může říci, že se nic, co by odporovalo pravidlům, nestalo. Pokud přijde na chyby, větví se řešení podle míry jejich závažnosti a úmyslu. Evropský úřad pak může prohlásit, že došlo na dílčí problémy, a navrhnout částečné zkrácení dotace. Konečně kdyby dospěl k závěru, že se stal podvod, předá svoje závěry Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!