Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr dopravy Antonín Prachař končí. Má ho nahradit šéf Skansky

Česko

  11:41
PRAHA - Další ministr Sobotkovy vlády končí. Kritizovaný šéf rezortu dopravy Antonín Prachař, nominovaný hnutím ANO, nabídl demisi. „Ministr Prachař se na mě obrátil a nabídl rezignaci na post ministra dopravy,“ řekl na tiskové konferenci šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Prachaře by mohl nahradit šéf Skansky Dan Ťok.

Antonín Prachař foto: MAFRA - Petr Topič

„Ministr Prachař se na mě včera (v úterý) obrátil a nabídl rezignaci na post ministra dopravy,“ řekl na tiskové konferenci Babiš. „Jednání proběhlo v noci a hnutí nabídku akceptovalo. Ráno jsem informoval pana premiéra (Bohuslava Sobotku) a pan premiér mi slíbil, že to bude řešit a informuje pana prezidenta,“ podotkl.

Čtyři šéfové ŘSD

Prachař působil na ministerstvu dopravy od konce letošního ledna. Během jeho působení se na ředitelství silnic a dálnic vystřídali čtyři šéfové, z nichž pouze dva byli regulérními generálními řediteli. Personální změny prosadil rovněž v nákladním dopravci ČD Cargo a krátce před svým odstoupením vyměnil i šéfa Českých drah.

Prachař se rozhodl odejít po kritice, která během posledních měsíců sílila. „Nechci být terčem, jak ze strany opozice, tak ze strany médií. Tento stav neprospívá jak mé osobě, tak hnutí ANO,“ vysvětlil důvod odchodu Prachař.

Překvapený Sobotka

Pokud Prachařovu demisi, kterou mu musí předat premiér, přijme prezident, půjde o druhou změnu v Sobotkově vládě, ale o první související s neuspokojivým stavem resortu. První byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky.

Hnutí ANO navrhuje na ministra dopravy Dana Ťoka, nynějšího ředitele stavební společnosti Skanska.

Dan Ťok (na archivním snímku).

Babiš připustil, že výběr Ťoka do čela resortu dopravy bude pravděpodobně kritizován za možný střet zájmů. Dodal, že ale podle něj jde o vhodnou volbu. Jmenování šéfa stavební firmy přirovnal ke jmenování kozla zahradníkem. „ŘSD se dostalo do područí stavebních firem, a proto si myslím, že právě člověk, který přichází z takovéto firmy, bude umět čelit různým atakům stavebních firem,“ zdůvodnil volbu šéf ANO. Zároveň ale uvedl, že předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) byl volbou svého koaličního partnera překvapený.  

Úleva, komentuje rezignaci Stanjura

Bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) si myslí, že odchod Antonína Prachaře (ANO) z funkce je úlevou pro všechny, včetně Prachaře samotného. Ředitele Skansky Dana Ťoka, kterého ANO navrhuje jako nového ministra, příliš hodnotit nechtěl. Silničnímu hospodářství ale podle Stanjury Ťok rozumí. "Tam by mohl přinést zdravý selský rozum a zkušenost z praxe," řekl

Odcházející ministr dopravy Prachař byl se s Babišem již několik měsíců ve sporu. Babiš původně nechtěl, aby Prachař kandidoval do Senátu (více ZDE). I když se práce ministrů za ANO měla původně vyhodnotit až v lednu, Prachař skončil už teď také kvůli rychlým a rozsáhlým personálním změnám v rezortu dopravy. Ministr například vyměnil šéfa Český drah Daniela Kurucze za Pavla Krtka (více ZDE). Či zamýšlel rošádu v drážní inspekci (více ZDE).

Jsem spokojený, loučil se Prachař

Kritice neušly ani časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Prachař prohlásil, že v oblasti dopravy se hodně věcí podařilo, třeba zahájení výstavby dálnice D11. „Já jsem spokojený se svým účinkováním,“ řekl a dodal, že se vrací do privátní sféry.

Prachař podle Sobotky nezvládal řešit problémy, které se na ministerstvu kumulovaly. Zmínil například otázku vedení Ředitelství silnic a dálnic nebo přípravu tendru na nového provozovatele mýtného systému. „Nový ministr musí s těmito oblastmi výrazně pohnout,“ sdělil Sobotka.

S Ťokem se chce Sobotka co nejdříve setkat. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček řekl, že prezident Miloš Zeman je o rezignaci ministra Prachaře informován a s jeho možným nástupcem bude chtít také mluvit. Zeman pokračuje v několikadenní návštěvě Moravskoslezského kraje, do Prahy se vrátí dnes pozdě odpoledne. V úřadu bude ve čtvrtek a pátek, podle Ovčáčka zatím termíny schůzky nejsou naplánované.

Dan Ťok

 • Datum a místo narození: 4. března 1959, Uherské Hradiště
 • Vzdělání: Vystudoval fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.
 • Současná funkce: Generální ředitel společnosti Skanska (od února 2008).
 • Kariéra: začínal v První brněnské strojírně, kde v letech 1983 až 1996 prošel řadou funkcí od konstruktéra, projektového manažera, ředitele divize až po generálního ředitele; v letech 1996 až 1999 byl generálním ředitelem společnosti ABB Energetické systémy, poté vedl tři roky českou a slovenskou pobočku koncernu Alstom; mezi roky 2003 až 2006 byl předsedou představenstva Jihomoravské plynárenské a poté dva roky vedl KKCG Industry miliardáře Karla Komárka; v čele Skansky nahradil od února 2008 jejího dlouholetého šéfa Zdeňka Burdu Rodina: podle dostupných údajů je ženatý a má dvě dcery Ostatní: - Skanska patřila v uplynulých letech (i před Ťokovým příchodem) k významným dodavatelům dopravních staveb, s ministerstvem dopravy nebo jeho podřízenými organizacemi ale vedla i několik výrazných sporů. Například letos vydal rozhodčí soud verdikt, podle kterého Skanska musí vrátit desítky milionů korun, které získala nesprávným účtováním valorizací za práce na stavbě dálnice D47.
 • Do výrazného sporu se Ťokem vedená firma dostala v roce 2011 s tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou. Jeho úřad tehdy nechal u některých dálnic (například D11) postavit tabule, jež upozorňovaly na údajnou nekvalitní práci Skansky. Firma se bránila u soudu, který přikázal značení odstranit.
 • Ťok také v minulosti vystoupil proti údajným machinacím kolem zadávání stavebních zakázek. "Skanska se rozhodla, že chce na tomto trhu změnit chování a jednat transparentně. A je za to připravena zaplatit nějakou cenu. Tou může být i fakt, že nám dočasně poklesnou zakázky, s těmito problémy se potýkáme," řekl v roce 2011 serveru Aktuálně.cz. Tehdy také uvedl, že "určitě neuvažuje" o vstupu do politiky.
 • Letos v únoru se Dan Ťok kriticky vyjádřil o stavu ministerstva dopravy. "Jsem tu šestým rokem, a kolik jsem zažil ředitelů ŘSD a ministrů dopravy, to je neuvěřitelné. Nehledě na to, že lidé, kteří odváděli dobrou práci, byli z ředitelství silnic vyhnáni. Nyní se tam dva manažeři vrátili, což je dobrá zpráva. Obávám se ale, že je tahle organizace personálně vyprahlá," řekl Lidovým novinám.
 • Skanska patří mezi největší stavební firmy v ČR, v loňském roce ale musela řešit vážné pochybění manažerů, kvůli kterým utrpěla ztrátu v řádu stovek milionů korun. Kvůli mezerám v systému a nedostatečné kontrole se divizi betonových konstrukcí naoko zlepšovalo účetnictví tím, že se nadhodnocovaly zásoby.
 • Jeho nezvyklé příjmení údajně pochází z maďarštiny. "Myslím, že moje jméno pochází z maďarského příjmení Tóth," řekl v lednu 2008 Hospodářským novinám
 • Letos v červenci byl zvolen prezidentem Americké obchodní komory v ČR, předtím v komoře vedl mj. platformu pro transparentní veřejné zakázky.
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat